De câțiva ani, câțiva localnicii din satul Trenu, comuna Chiojdeanca, care își au casele răsfirate pe un deal, reclamă faptul că accesul spre locuințele lor a devenit un adevărat chin din cauza noroiului. O porțiune din drum a rămas neamenajată, fapt care face imposibil accesul autoturismelor. Despre accesul ambulanțelor sau al autospecialelor pompierilor nici nu poate fi vorba.
„Doamne ferește să nu fie un incendiu”, spun oamenii care susțin că drumul care face legătura cu zona unde sunt amplasate casele este impracticabil.
Povestea drumului din satul Trenu a fost semnalată la redacția Observatorulph.ro și în urmă cu un an, însă de atunci lucrurile nu s-au schimbat în niciun fel.
„Aici salvarea nu poate ajunge din cauza drumului impracticabil. Dacă, Doamne-ferește, moare cineva, mortul trebuie cărat pe brațe de 4 sau 6 oameni zdraveni, pentru că nici căruța nu mai urcă aici în zonă. Dacă vrei apa potabilă este la fel de grav… Trebuie să te rogi de cineva să-ți aducă în zonă, pentru că altfel bei apă de ploaie… Dacă te duci noaptea la autobuz sau te întorci spre casă noaptea de la autobuz trebuie să ai lanternă și o pereche de cizme că altfel nu mai răzbești să mergi pe drum. Nu există iluminat, iar când plouă e noroi dintr-o parte în alta a drumului”, ne-a povestit unul dintre localnici la redacție, supărat că în lipsa unui drum amenajat, oamenii nu pot ajunge nici la terenurile aflate în extravilanul localității.
„Cetățenii înoată în noroi și un buldoexcavator stă degeaba în fața Primăriei Chiojdeanca. Cine răspunde pentru că suntem izolați?”, ne-a întrebat retoric locuitorul satului Trenu, care susține că, de-a lungul timpului, a trimis mai multe sesizări la autorități.
În februarie 2020, sesizarea a ajuns la Consiliul Județean Prahova, însă autoritățile județene au susținut la acea dată că drumul comunal DC 51 este în administrarea Consiliului Local al Comunei Chiojdeanca și „urmare a prevederilor legii, rezolvarea cerințelor ce le solicitați nu este în competența Consiliului Județean Prahova, vă rugăm să vă adresați în scris Consiliului Local al Comunei Chiojdeanca, pentru soluționarea problemelor legate de alimentarea cu apă potabilă, iluminatul public al satului Trenu și lucrări de reparații ale drumului comunal DC 51”.
Ultima sesizare a fost direcționată, la începutul lunii februarie, către Avocatul Poporului, după ce mai mulți localnici și-au rupt mașinile în drumul care nu este nici măcar pietruit.
Primăria Chiojdeanca promite că drumul va fi pietruit
Contactat telefonic, primarul comunei Chiojdeanca, Gheorghe Baba-Iana, susține că s-au făcut demersuri ca drumul să fie pietruit.
„Pietrișul a fost adus în satul Trenu, iar în momentul în care condițiile meteo vor permite drumul va fi pietruit”, a precizat Gheorghe Baba-Iana, primarul comunei Chiojdeanca.




in sfâirșit au reușit să betoneze si sa rezolve si cu iluminatul public/stradal pe acest tronson de drum ,si mulțumesc pe această cale ambilor primari,care au avut fiecare cel puțin 2 mandate ,eu Apostol Ștefan ,nascut crescut aici ,,,locatar al acestui satuc.,,,o să merg personal din nou la primarie ,sau ori unde daca este nevoie sa rog,,,sa termine odata si cu punerea in posesie a terenurilor pentru care plătesc anual impozit,,,cind va lârgii drumul de acces deoarece lățimea drumului acum are 210 cm,,adica este cam ….greu dacă intîlnești o mașină sau atelaj,,,,o altă problemă vitală este APA potabilă atit de greu de adus,, distanța se mărește daca nu mai plouă,,dar așa cum scris mai sus veau să văd/aud personal raspunsul dom.primar revenit la butoanele primăriei chiojdeanca ,prahova….. Cu respect…Apostol Ștefan ,,,,