Una dintre cele mai frumoase și valoroase clădiri ale Ploieștiului, Halele Centrale, se degradează sub ochii indiferenți ai autorităților. Monument istoric de categorie A și simbol arhitectural semnat de celebrul Toma T. Socolescu, Halele arată astăzi ca o clădire abandonată, deși este încă funcțională și tranzitată zilnic de mii de oameni.
Deși a fost gândită ca un spațiu dedicat exclusiv comercianților, o bijuterie urbană construită între 1930 și 1935, povestea Halelor s-a transformat într-un exemplu revoltător de nepăsare instituțională. În ciuda valorii sale istorice și arhitecturale, niciodată nu a fost restaurată cu adevărat. S-au făcut doar „cosmetizări”: un var, o vopsea, un lavabil.
Mai grav, în urmă cu câțiva ani, o decizie de neînțeles a mutilat pur și simplu estetica originală a clădirii. Uși automate din termopan au fost montate fără nicio logică estetică sau respect față de patrimoniu.
Astăzi, realitatea este și mai crudă: în interiorul Halelor, la etaj, plouă. Nu este o metaforă. Chiar plouă. Într-un spațiu transformat între timp în magazin chinezesc, apa se prelinge prin acoperiș și cade direct peste rafturile cu marfă. Gălețile puse printre haine adună stropii care se scurg din tavan, iar bucăți de tencuială se desprind periculos. Se pare însă că nimeni nu vede. Nimeni nu intervine.
Halele Centrale nu sunt doar un punct comercial, ci o mărturie vie a Ploieștiului de altădată. Proiectul a fost inițiat încă din mandatul primarului Obrocea, cel care a vrut un edificiu inspirat de Halele din Karlsbad. Mai târziu, edilul Constantin Gh. Brezeanu avea să îl trimită pe arhitectul Toma T. Socolescu în străinătate pentru documentare, în vederea realizării unei construcții moderne și impunătoare.
Fundația s-a săpat în 1929, lucrările au început în 1930 și s-au încheiat în 1935. A urmat o reparație majoră între 1982 și 1983. După Revoluție nu s-au mai făcut inervenții majore, iar clădirea a început să se degradeze. De peste 20 de ani se vorbește de o reabilitare, dar … doar se vorbește.
Astăzi, Halele Centrale se degradează accelerat. Așa mai moare o părticică din istoria Ploieștiului.
VIDEO
FOTO
