Accident naval grav, aseară, pe braţul Sfântu Gheorghe al Dunării, în apropiere de satul Murighiol. Conducătorul unei șalupe a Poliţiei Tulcea a pierdut controlul acesteia şi a intrat într-un mal de pământ.
În urma impactului, un poliţist a murit, iar alţi trei au fost răniţi şi transportaţi la spital.
„În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că şapte poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Tulcea, în timp ce se deplasau cu o ambarcaţiune pe braţul Sfântu Gheorghe al Dunării, ar fi pierdut controlul acesteia şi ar fi intrat în coliziune cu un mal de pământ. În urma evenimentului, a rezultat decesul unui bărbat de 42 de ani şi rănirea altor 3 persoane, acestea fiind transportate la spital, pentru acordarea îngrijirilor medicale”, au anunţat reprezentanţii IPJ Tulcea.
Poliţiştii continuă cercetările în cadrul unui dosar penal, pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor producerii evenimentului.
