Un bărbat în vârstă de 57 a încercat să incendieze joi dimineață sediul Finanțelor Locale Ploiești, situat pe Șoseaua Vestului.
UPDATE: Motivul pentru care un bărbat a încercat să incendieze sediul Finanțelor Locale Ploiești și a amenințat că se sinucide
În jurul orei 10.00, bărbatul a pătruns în sediul instituției publice și a anunțat că se sinucide.
Ulterior, acesta a golit o sticlă plină cu un produs petrolier pe holurile instituției, însă, din fericire, nu a aprins substanța.
După provocarea acestui incident bărbatul a plecat însă a fost depistat de polițiști iar în prezent este audiat.
„Polițiștii din cadrul Secției nr. 3 de Poliție Ploiești au fost sesizați, la data de 26 septembrie, în jurul orei 10:00, cu privire la faptul că un bărbat ar fi pătruns în sediul unei instituții publice din municipiul Ploiești, având o sticlă asupra sa, amenințând că se sinucide.
La fața locului, au fost direcționate mai multe echipaje de poliție, precum și polițiști din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, din primele verificări stabilindu-se faptul că bănuitul, un bărbat, de 57 de ani, din municipiu, a pătruns în sediul instituției, ar fi amenințat că se sinucide și că va incendia clădirea, aruncând în interiorul acesteia cu produs petrolier, fără a aprinde substanța respectivă, ulterior plecând de la fața locului.
La sosirea echipajelor de poliție, bănuitul nu a mai fost găsit la fața locului.
La scurt timp, în urma căutărilor efectuate, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Ploiești l-au depistat pe bărbat, în acest moment aflându-se la sediul unității de poliție, în vederea clarificării situației de fapt, urmând a fi luate măsurile legale în consecință”, au transmis reprezentanții Poliției Prahova.
Vom reveni cu detalii
