Deși în trecut cartierul Mimiu era o zonă puternic industrializată din Ploiești în prezent a ajuns în paragină. Zeci de clădiri, unități de producție sau hale de depozitare, stau să se dărâme și nimeni nu face nimic pentru asigurarea lor.
Un cititor al ziarului ne-a trimis pe adresa redacției mai multe imagini realizate pe Bulevardul Petrolului, spre Comat, în care a surprins modul dezastruos în care a ajuns să arate zona.
- Publicitate -
„Imagini dezolante de pe Bulevardul Petrolului spre Comat, Ucraina Mimiu City. Ce zona industrială si ce dezastru acum.”
Deși legislația actuală obligă proprietarii de terenuri să le îngrijească, singurii care pot fi văzuți uneori prin curțile fostelor fabrici și depozite de pe Bulevardul Petrolului sunt hoții de fier vechi.
- Publicitate -
Observatorul Prahvovean a solicitat un punct de vedere Primăriei Ploiești cu privire la această situație.

Daca nu stiti, va spun eu: ruinele asta sunt pe spatiu privat, nu public. N-are nimeni ce cauta acolo. Sau vi se plange iar nemul lui Cioaba ca n-are cum ciordi ” fer ” in conditii de siguranta?