Piața Malu Roșu, din Ploiești, a fost afectată la începutul lunii mai de unul dintre cele mai puternice incendii din Ploiești din 2013 (vezi AICI știrea). Potrivit unei expertize judiciare pagubele se cifrează la aproximativ 120.000 de lei. După mai bine de două luni cu început lucrările de refacere a obiectivului. Cu ce firmă? Aici este partea frumoasă a lucrurilor.
De aproape o săptămână este zor mare la Piața Malu Roșu din Ploiești. După incendiul din luna mai, s-a vorbit de refacerea pieții. Dar istoria stă un pic altfel. În ianuarie, SC Hale și Piețe a organizat o licitație care viza efectuarea unor lucrări nu în toată Piața Malu Roșu, ci numai în zona unde stâlpii construcției nu prezentau siguranță. Valoarea lucrărilor urmau să fie de 80.000 de lei. Firma câștigătoare, potrivit directorului SC Hale și Pieții, Emanuel Ilie, a fost Bivasim Construct. Șantierul nu a fost deschis imediat, ci s-a așteptat vremea bună. Numai că, la începutul lunii mai a avut loc incendiu la unul dintre cele opt spații comerciale aflate în interiorul pieței. Flăcările s-au extins cu repeziciune și la plafonul, dar și la alte spații comerciale. SC Hale și Piețe a executat o expertiză judiciară, potrivit căreia pagubele incendiului au fost de 1,2 milioane de lei, bani pe care ar urma să-i recupereze de la firma unde ar fi izbucnit incendiul. Culmea este că pentru Piața Malu Roșu nu a existat asigurare. Polița expirase în decembrie 2012 și nimeni nu s-a gândit să reînnoiască asigurarea. Iar aici apare avantajul noii legislații adoptate de Guvernul Ponta. Cuantumul sumelor pentru încredințare directă s-a mărit la 100.000 de euro, iar mai nou conducerea SC Hale și Piețe a decis ca aceeași firmă care a câștigat licitația în ianuarie lucrarea de consolidare a grinzilor să efectueze reabilitarea pieței după incendiu. În total, suma estimată pentru lucrări ar fi de aproximativ 200.000 de lei.
