În stațiile automate de monitorizare a aerului aparținând rafinăriilor Petrobrazi și Vega, potrivit Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Prahova, în mai multe zile din luna septembrie, au fost înregistrate valori mai mari decât valoarea limită de 0,015mg/mc, stabilită în actul de reglementare pentru probă medie de scurtă durată de 30 de minute, motiv pentru care Garda de Mediu a aplicat sancțiuni de 100.000 de lei, fiecare. Observatorulph.ro a solicitat un punct de vedere după ce, în septembrie, mai mulți ploieșteni au reclamat un miros irespirabil în Ploiești.
Ploieștenii s-au plâns la începutul lunii septembrie că în mai multe zone ale municipiului Ploiești aerul este irespirabil.
Citește și: Miros de hazna, marți seară, reclamat de cititori în mai multe zone ale Ploieștiului
Observatorulph.ro a solicitat un punct de vedere la Garda de Mediu Prahova cu privire la sesizările cetățenilor care au reclamat, la începutul lunii septembrie, un miros de hazna la nivelul municipiului Ploiești.
În răspunsul transmis la redacție se precizează că, în mai multe zile din luna septembrie, două rafinării din Prahova au raportat că în stațiile de automate de monitorizare a calității aerului au fost înregistrate valori mai mari decât valoarea limită de 0,015mg/mc, stabilită în actul de reglementare pentru probă medie de scurtă durată de 30 min., motiv pentru care operatorii economici au fost sancționați cu 100.000 de lei, fiecare.
Concluziile controlului Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Prahova
- „în stațiile automate de monitorizare a calității aerului aparținând operatorului economic SC Rompetrol Rafinare – Rafinăria Vega Ploiești, pentru indicatorul hidrogen sulfurat, au fost înregistrate valori mai mari decât valoarea limită de 0,015 mg/mc, stabilită în actul de reglementare pentru proba medie de scurtă durată de 30 min, în intervale orare din zilele 30 august și 01, 02, 04, 07, 09, 13, 20 septembrie 2022,
- în stațiile automate de monitorizare a calității aerului aparținând operatorului economic OMV Petrom Rafinăria Petrobrazi, pentru indicatorul hidrogen sulfurat, au fost înregistrate valori mai mari decât valoarea limită de 0,015 mg/mc stabilită în actul de reglementare pentru proba medie de scurtă durată de 30 min, în intervale orare din zilele de 29, 30 august și 08, 09, 14, 17, 20, 21, 23, 25 septembrie 2022”.
De precizat este faptul că, potrivit Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Prahova, pentru sursele fixe din cadrul instalațiilor industriale verificate (coșuri aferente instalațiilor tehnologice) prevăzute cu monitorizare continuă în actele de reglementare, nu au fost identificate depășiri ale valorilor limită de emisie la niciunul dintre operatorii economici verificați”.
„Având în vedere cele de mai sus, au fost aplicate două sancțiuni contravenționale conform art. 73, alin. 1, lit. 1 din Legea 278/2013 privind emisiile industriale ca urmare a încălcării art. 8, alin 1 din actul normativ menționat, în sensul că operatorii economici nu au respectat condițiile prevăzute în autorizațiile integrate de mediu emise pentru desfășurarea activităților”, a precizat Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Prahova.
Mai mult, conform informărilor transmise de Agenția Națională pentru Protecția Mediului Prahova cu privire la datele colectate, în această perioadă, din stațiile automate de monitorizare a calității aerului, parte din RNMCA, reiese că „au fost înregistrate creșteri ale poluanților, dar fără a depăși limitele prevăzute în Legea 104/2011 privind calitatea aerului”.
„Stațiile de monitorizare a calității aerului oferă date despre evoluțiile și cantitățile de poluanți, dar nu indică sursa care influențează aceste valori, într-o aglomerare, calitatea aerului fiind influențată de mai multe surse: surse industriale, surse rezidențiale, transportul etc”, precizează Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Prahova.
Răspunsul transmis de Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Prahova


