- Publicitate -

Trotuarele din zona benzinăriei Ghinea au fost eliberate de mașinile samsarilor. Implică-te și tu în campania „Trotuarul meu nu este talciocul tău”

Poliția Locală a dat curs campaniei lansată de Observatorul Prahovean „Trotuarul meu nu este talciocul tău” prin care ne-am propus eliminarea târgurilor auto ilegale care au apărut pe trotuarele din Ploiești.

În urma articolului publicat săptămâna trecută prin care atrăgeam atenția asupra situației apărută în zona benzinăriei Ghinea-Podul Înalt, mașinile cu afișe „de vânzare” în geam au fost mutate.

- Publicitate -

Citește și: Trotuare blocate de mașini scoase la vânzare în zona Ghinea-Podul Înalt. Ploieștenii obligați să le ocolească prin bălți sau pe stradă-VIDEO

Ce prevede legislația locală

- Publicitate -

„Art.6 (1) Expunerea spre vânzare/închiriere a vehiculelor pe raza municipiului Ploiești se efectuează de către persoanele fizice și juridice doar în spații special amenajate și autorizate, în condițiile legii (târguri auto, showroomuri, etc.)
(2) În înțelesul prezentului articol, următorii termeni se definesc astfel:

– vehicul expus spre vânzare/închiriere – vehicul de orice categorie, având sau nu numere de înmatriculare, staționat pe domeniul public sau privat (inclusiv trotuare) al municipiului Ploiești, care poartă afișe, însemne ori alte înscrisuri privind intenția de vânzare/închiriere a acestuia ;

– deținător de vehicul – proprietarul vehiculului la data constatării contravenției, cât și persoana căruia acesta i-a încredințat vehiculul sub orice formă.

- Publicitate -

Art. 7 împuternicește Primarul Municipiului Ploiești să facă demersurile necesare către Inspectoratul Județean de Poliție Prahova pentru constituirea de echipe mixte (poliție rutieră-poliție comunitară) în scopul aducerii la îndeplinire a prevederilor prezentei hotărâri.”

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

1 COMENTARIU

  1. Langa benzinaria Ghinea (str.Targovistei)trotuarul este plin de masini parcate,pietonii merg doar pe strada, pe acestea nu le-au vazut??Pe timpul zilei se circula doar pe strada trotuarul fiind ocupat si pe stanga si pe dreapta.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -