Al doilea weekend din iunie vine cu evenimente pentru toate gusturile în Ploiești și Prahova. Se organizează festivaluri gastronomice și concerte în aer liber, spectacole de teatru și evenimente dedicate întregii familii.
Din articol
Festivalul Turcesc revine pe Bulevardul Castanilor
Una dintre cele mai așteptate atracții ale weekendului este Anatolian Turkish Fest, care se desfășoară sâmbătă și duminică pe Bulevardul Independenței din Ploiești.
Vizitatorii vor putea descoperi preparate tradiționale turcești precum Adana Kebab, Lahmacun, Gözleme, Künefe, cafea la nisip și celebra baclava. Atmosfera va fi completată de spectacole de dans, muzică live și reprezentații ale dervișilor rotitori.
Evenimentul se desfășoară între orele 10:00 și 22:00, iar intrarea este liberă.
Preparate tradiționale la Ferma Dacilor
Târgul Gastronomic Experiențial – VATRĂ și OGRADĂ, de la gospodari la gurmanzi, aduce în zona Dealu Mare / Prahova, la Ferma Dacilor (sat Tohani, comuna Gura Vadului), producători locali, chefi, artizani, comunitățile Slow Food Buzău și Slow Food Prahova, masterclass-uri, ateliere pentru copii, lansare de carte și produse artizanale care spun povestea gustului local.
O componentă importantă a evenimentului va fi dedicată educației gastronomice și culturii brânzeturilor. Andreea Popa, Fellow al Academy of Cheese, International Cheese Judge și fondatoarea Cheese Orbit, va susține în cadrul evenimentului masterclass-uri de brânzeturi.
La Vatră și Ogradă, publicul se va putea bucura de show-uri live cooking, susținute de patru chefi deja cunoscuți publicului românesc: Juranda Kirschner, Filip Ondrušek, Oana Coantă și Alex Burcă.
Evenimentul include și activități dedicate copiilor, construite pe două direcții distincte. Atelierele AgriKids, organizate contra cost, îi vor apropia pe cei mici de agricultură, natură și lumea satului, prin activități educative și experiențiale. AgriKids aduce în prim-plan natura, agricultura și universul rural, în timp ce atelierele gastronomice coordonate de Dana Burlacu-Visternicu îi invită pe copii să descopere gustul, textura, culoarea și bucuria ingredientelor simple.
Cine cântă la Zilele comunei Blejoi
Primăria și Consiliul Local Blejoi organizează, în zilele de 13 și 14 iunie 2026, o nouă ediție a evenimentului Zilele Comunei Blejoi.
Evenimentul va avea loc în zona din apropierea stadionului din comună, unde locuitorii sunt așteptați să petreacă două zile cu muzică, terase și voie bună, într-o atmosferă de sărbătoare.
Pe scena Zilelor Comunei Blejoi vor urca artiști cunoscuți, printre care Elena Gheorghe, Adriana Antoni, JO, Nicu Paleru, Alesis, Johnny Romano, Maximilian, Carmen Rădulescu, Vasi Cărăbuș și Adriana Deaconu.
Ca și în anii anteriori, organizatorii anunță că vor fi amenajate terase, iar publicul va avea parte de muzică și distracție pe parcursul celor două zile.
Concerte și spectacol de teatru la Ploiești
La Teatrul Nației, de la ora 20:00 va avea loc un Concert Direcția 5. O oră mai devreme, la ora 19:00, Filarmonica „Paul Constantinescu” propune un concert care îmbină repertoriul clasic cu piese rock celebre: ”De la Bach la Metallica”
Pentru iubitorii de cultură, Teatrul „Toma Caragiu” programează sâmbătă, 13 iunie, de la ora 18:30, piesa CRIMA LA HOWARD JOHNSON.
Potrivit descrierii oficiale, piesa este o comedie în care suspansul și umorul se împletesc într-un ritm alert. O soție nemulțumită, amantul ei și soțul înșelat devin protagoniștii unui joc al planurilor absurde și al situațiilor neprevăzute, din care fiecare încearcă să iasă învingător. Pe măsura ce intrigile se complică, iar intențiile personajelor devin tot mai extravagante, publicul este purtat printr-o succesiune de răsturnări de situație, ce demonstrează că relațiile umane pot fi la fel de imprevizibile pe cât sunt de fascinante.
