- Publicitate -

”Declarația covid”, pe propria răspundere, a părinților pentru elevi va fi eliminată

Pe 14 septembrie începe noul an școlar, însă nici până acum autoritățile nu au luat o decizie cu privire la modalitatea de desfășurare a cursurilor.

Anunțată ca obligatorie pentru ca elevul să fie acceptat în școală, declarația pe propria răspundere a părinților prin care aceștia susțineau că nu sunt bolnavi copiii lor va fi eliminată.

- Publicitate -

„I-am solicitat domnului ministru Tătaru să fie eliminată acea declarație pe propria răspundere din partea părintelui și acesta a fost de acord. Normele pentru începerea școlii pe care le publicăm mâine nu vor mai cuprinde declarația pe propria răspundere”, a spus Monica Anisie pentru StiriEdu.ro .

Unitățile de învățământ au transmis părinților chestionare cu privire la modalitatea de începere a cursurilor, primul liceu din Ploiești care a anunțat că prima lună de școală va fi exclusiv online fiind Colegiul Național Nichita Stănescu.

- Publicitate -

Alte școli susțin varianta învățământului hibrid, cu jumătate de elevi în clasa de curs și cealaltă acasă, pentru cursuri online, timp de o săptămână, apoi să se facă rocada.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -