Angajata Primăriei Poiana Câmpina se află, încă de joi, internată la spital, iar vineri seară s-a confirmat că are Covid-19. Pentru tot personalul din administrația locală de la Poiana Câmpina s-a dispus măsura autoizolării la domiciliu, motiv pentru care instituția rămâne închisă până pe 27 aprilie.
Prefectura Prahova a anunțat că Direcția de Sănătate Publică Prahova a confirmat faptul că a fost înregistrat primul caz cu COVID-19 într-o primărie din județul Prahova.
„Este vorba despre o angajată din administrația locală; aceasta prezentând simptomele specifice noului coronavirus. În primă fază, și-a contactat medicul de familie și, ulterior, a sunat la 112, fiind transportată cu o ambulanță la Spitalul CFR Ploiești. În urma testului, rezultatul a fost pozitiv, fiind transferată la Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean Ploiești”, a precizat Prefectura Prahova, care a anunțat că Primăria Poiana Câmpina va rămâne închisă până la data de 27 aprilie.
„Direcția de Sănătate Publică a demarat o anchetă epidemiologică, stabilind 25 de contacți care au intrat în auto-izolare, până în data de 27 aprilie. Nu a putut fi identificat contactul-sursă”, a mai anunțat Prefectura Prahova, care a menționat faptul că, potrivit DSP Prahova, a început testarea angajaților.
Totodată, la Primăria Poiana Câmpina, tot ca măsură dispusă de DSP Prahova, vor avea loc ample proceduri de dezinfecție.
