Mutarea stației pentru microbuzele de pe rutele din zona de est a județului în cartierul Bereasca va da, cu siguranță, bătăi de cap navetiștilor care nu-și permit să mai plătească un abonament de RATP în plus, pe lângă abonamentul de microbuz pe care îl achită deja.
Începând cu 1 aprilie, potrivit unei hotărâri de Consiliu Local Ploiești, microbuzele care circulă pe rutele din zona de est a județului nu vor mai avea voie să îmbarce și să debarce călători din stația aflată în zona Oborului din Ploiești. Zecile de microbuze și autobuze pline cu pasageri vor fi obligate să intre în oraș doar până la autogara privată din cartierul Bereasca, aflată la mai bine de trei kilometri de stația în care oamenii erau obișnuiți să coboare. Observatorulph.ro vă prezintă distanța pe care sutele de navetiști nevoiași din zona de est a județului o vor avea de parcurs, cel mai probabil pe jos, din momentul în care hotărârea consilierilor ploieșteni va intra în vigoare.
Citește și: Părinţii din Urlaţi, revoltaţi de modificarea traseului microbuzelor
Cine beneficiază de scoaterea transportatorilor din Ploiești
Transportatorii protestează împotriva scoaterii din Ploiești
