- Publicitate -

Cine beneficiază de scoaterea transportatorilor din Ploiești

protest microbuze ploiestiFluidizarea traficului rutier pe rutele de intrare în oraș nu pare să fie adevăratul motiv pentru care Consiliul Local Ploiești a decis mutarea stației de îmbarcare/debarcare a transportatorilor de pe zona de est a județului la intrarea în cartierul Bereasca.

Conform patronilor firmelor de transport afectate de această schimbare, în spatele expunerii de motive a consilierilor locali ar sta nevoia mall-ului Afi Palace Ploiești de spațiu. ”Unul din motive clar este mall-ul care se construiește în bariera Bucov. Vor să-și extindă parcarea și să mărească sensul giratoriu microbuzele nu dau bine acolo. Putea fi foarte ușor rezolvată situația printr-o sistematizare a zonei, fiindcă spațiu este suficient. Nu cred că deranjăm pe nimeni. Noi nu intrăm în oraș decât până la benzinăria Mol. În urmă cu câțiva ani, am mai avut o discuție vizavi de mutarea traseelor cu fostul primar, Andrei Volosevici. Am fost rugați atunci să nu mai intrăm cu microbuzele până aproape de centru. Ne-am conformat. Acum, Consiliul Local Ploiești vrea să ne mute din oraș. Noi bănuim că sunt și interese politice. Vor să ne ducă în autogara lui Marin Stelian (n.r. – proprietarul Autogării Nord Bereasca) ca să dăm 10 euro de microbuz. Firma mea are cinci microbuze pe ruta Ploiești – Urlați. Asta ar însemna să dau 50 euro chirie pentru ele pe zi, în condițiile în care eu nu încasez mai mai mult de 50 euro pe zi de mașină. Asta ar însemna ca un microbuz să nu producă nimic. Și aici vorbesc doar de cazul meu”, ne-a declarat Adrian Alexandrescu, patronul unei firme de transport afectate de decizia Consiliului Local Ploiești.

- Publicitate -

Citește și: Transportatorii protestează împotriva scoaterii din Ploiești

Mii de navetiști, puși pe drumuri de Consiliul Local Ploiești

- Publicitate -

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

De ce nu există absolvenți cu indemnizație de șomaj în Prahova? Explicațiile AJOFM

Ca urmare a publicării materialului „Ce arată piața muncii...

Profesoara de matematică din Prahova care predă de 51 de ani: „Mi-am investit energia în sala de clasă, cu copiii”

Născută la Măneciu Pământeni, profesoara de matematică Viorica Preda...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -