Un preot din Mizil a aplicat o metodă inedită pentru a-i convinge pe enoriaşi să vină mai des la biserică: o reducere de 50% a contribuţiei anuale.
La Biserica Adormirea Maicii Domnului din Mizil a apărut un anunţ care a făcut multă vâlvă în comunitate. Este vorba de o decizie luată de preot, diacon şi Adunarea Parohială referitoare la cuantumul contribuţiei anuale, în funcţie de prezenţa enoriaşilor la slujbă! Astfel, cei care vin des la Sfânta Liturghie vor plăti 50 de lei pe an, în timp ce enoriaşii care nu frecventează slujbele vor plăti 100 de lei. Contactat de observatorulph.ro, preotul paroh Gheorghe Croitoru susţine că a luat această măsură pentru a-i convinge pe oameni să vină mai des la biserică. "Din start trebuie să spun că acea contribuţie este facultativă. Eu nu pot să oblig oamenii, mai ales că este vorba de o comunitate săracă, să plătească această taxă. Nu condiţionez o slujbă religioasă de plata ei. Am vrut doar să-i fac pe oameni să vină în Casa Domnului. Dacă gestul meu va fi interpretat greşit, voi renunţa" a declarat preotul, în exclusivitate, pentru observatorulph.ro. Acesta susţine că din contribuţiile plătite de enoriaşi sunt achitate facturile la utilităţi, reparaţiile curente, dar şi obligaţiile către stat, cum ar fi taxele şi impozitele datorate pentru personalul angajat la biserică. "În fiecare an am cerut ajutorul financiar şi Consiliului Local Mizil, dar nu s-au găsit fonduri pentru biserica noastră" a completat preotul paroh.
