Introducerea pe ordinea de zi a proiectului de zi a proiectului legat de încetarea mandatului lui Daniel Puiu Neagu a trezit numeroase comentarii din cele două noi tabere formate din: PNL – PDL și PSD.
După o pauză de cinci minute, în ciuda anunțului făcut de primarul municipiului Ploiești, consilierii PDL au introdus pe ordinea de zi proiectul privind încetarea mandatului consilierului Daniel Puiu Neagu. La fel ca și la Consiliul Județean, doi liberali, Paul Palaș și viceprimarul Iulian Teodorescu, s-au abținut la acest punct alături de colegii din PSD.
Citește și: Schimbări în Consiliul Local Ploieşti
Proiectul a apărut pe ordinea de zi după ce Daniel Puiu Neagu și-a pierdut calitatea de membru al PDL. Consilierii social-democrați au susținut că nu se impune introducerea pe ordinea de zi a proiectului de încetare a mandatului pe motiv că nu există un aviz in acest sens, în timp ce primarul municipiului a anunțat că a discutat pe tema amânării proiectului cu președintele PDL Ploiești și cu președintele PDL Prahova. Secretarul municipiului a susținut că va informa Prefectura Prahova.
UPDATE:
Scandalul a continuat și la momentul în care proiectul privind încetarea de drept a mandatului consilierului Daniel Puiu Neagu a fost supus la vot. Asta pentru că, după lungi dispute, comisiile au refuzat să elibereze aviz, fie el pozitiv sau fie negativ. Surpriza a venit în momentul în care s-a prezentat propunerea la vot. Consilierii PSD, prin vocea liderului de grup Constantin Popa, au anunțat că nu vor vota proiectul. Același anunț l-a făcut și Iulian Teodorescu, viceprimarul municipiului Ploiești, dar și grupul PP-DD. Cu toții au motivat că nu există acest aviz al vreunei comisii. Într-un final, prin vot secret, 15 consilieri (PDL-PNL) au aprobat încetarea mandatului, înainte de termen, a consilierului Daniel Puiu Neagu. După ședință, acesta a anunțat că în cazul în care Prefectura Prahova nu va contesta hotărârea o va face personal. „Voi contesta în instanță atât hotărârea, cât și decizia de excludere din partid. Eu am depus o contestație la forurile superioare, contestație de care nu s-a ținut cont în ședința de astăzi”, a anunțat Daniel Puiu Neagu. În replică, consilierul Gheorghe Sârbu a susținut că acea contestație nu a fost depusă în termen.
