- Publicitate -

Refren electoral: Te iubesc, femeie…

De 8 martie, doamnele şi domnişoarele care au avut drum prin centrul Ploieştiului au fost bombardate cu flori din partea politicienilor. Un gest frumos, dacă nu ar fi venit cu un an înainte de alegeri. Pentru că doar în precampanie,  viitorii candidaţi la diverse funcţii publice îşi aduc aminte când e Ziua Femeii şi ies în stradă pentru a smulge un zâmbet din partea electoratului feminin. În rest îşi văd liniştiţi de politică şi mai ales de afacerile lor. Dacă reprezentanţii PSD, PNL şi UNPR au împărţit flori, pedeliştii au preferat fiole cu parfum ieftin, din Bulgaria. Sunt curios cu ce vor încerca politicienii  să-şi atragă simpatia, şi implicit voturile, anul viitor, când 8 Martie va fi sărbătorit cu trei luini  înainte de alegerile locale: mese festive la cârciumi, bijuterii, haine, genţi? Miza alegerilor este foarte mare („caşcavalul” în limbaj politicianist) aşa că bugetul pentru Ziua Femeii trebuie să fie generos. Din păcate, în ciuda crizei financiare, pe care doar fraierii o resimt, cumpărarea de voturi a început. Exact ca în 2008, alegerile vor fi câştigate de băieţii „deştepţ”. Adică bogaţi.

- Publicitate -

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

La o lună după lucrările Hidro Prahova, problema apei murdare din Șirna pare rezolvată

La robinetele localnicilor din comuna prahoveană Șirna curge în...

Cum contribuie Prahova la Neptun Deep, cel mai mare proiect energetic al României

Proiectul Neptun Deep, dezvoltat de OMV Petrom și Romgaz...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -