Federația Română de Fotbal a stabilit, prin tragerea la sorți, meciurile care se vor disputa pentru faza play-off a Cupei României. În această competiție FC Petrolul Ploiești o va întâlni pe divizionara secundă CSC 1599 Șelimbăr.
În meciul pentru calificarea în grupele întrecerii, FC Petrolul Ploiești o va întâlni pe divizionara secundă CSC 1599 Șelimbăr, partida urmând să se desfășoare pe terenul acesteia, pe 27/28 septembrie, a anunțat FC Petrolul Ploiești.
Gruparea din Șelimbăr și-a disputat meciurile din acest sezon la Râmnicu Vâlcea și, după șase etape, ocupă poziția a șaptea în clasamentul la zi al Ligii 2 (3 victorii, 2 egaluri, 1 înfrângere).
Din acest sezon, Cupa României va avea un nou format. În faza play-off au acces 24 de echipe calificate din tururile eliminatorii precedente, plus opt formații din Superliga (cele clasate de la locul 9 în jos sezonul trecut).
„Câștigătoarele vor merge în grupe, alături de cele mai bune opt clasate în stagiunea precedentă a primului eșalon. Echipele vor fi împărțite în trei urne valorice și vor fi alcătuite 4 grupe de câte 6 echipe, fiecare formație urmând să dispute câte trei meciuri, întâlnind câte o echipă din fiecare urnă valorică”, a anunțat FC Petrolul Ploiești.

Cand vor ajunge sa joace si cu Universitatea Poplaca?