- Publicitate -

Situația COVID-19 și a vaccinării anti SARS-CoV-2, în Prahova, 21 martie 2021 – 111 cazuri noi și un deces în ultimele 24 de ore

De la începutul epidemiei și până în prezent, la nivelul județului Prahova, 28966 de persoane au fost confirmate ca fiind infectate cu virusul SARS-CoV-2. Din totalul acestora, 932 de pacienți au decedat, conform datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică (DSP) Prahova. Ultimul deces raportat a fost în rândul unei persoane de sex feminin (76 ani).

Cele 111 persoane nou înregistrate cu SARS-CoV-2, în Prahova, fac parte din următoarele categorii de vârstă:

- Publicitate -

Grupa de vârstă (ani) Număr persoane
0 – 18 7
19 – 29 10
30 – 39 16
40 – 49 20
50 – 59 23
60 – 69 15
70 – 79 15
80 – 89 5
Peste 90 0
Total 109

Numărul total de locuri destinate îngrijirii pacienților cu COVID-19, în Prahova, este de 458, dintre care 322 paturi sunt ocupate. La ATI, toate locurile au fost raportate ca fiind ocupate. (*Situația este în dinamică, iar aceste informații pot suferi modificări de la o oră la alta)
Incidența cumulată a cazurilor active (din ultimele 14 zile) din județ, calculată la 1000 de locuitori, este de 1,53.

- Publicitate -

Echipaje mixte din cadrul Ministerului Afacerilor Interne au continuat acțiunile privind ordinea și siguranța publică și alte misiuni impuse de contextul actual.
Au fost efectuate verificări la 1425 de persoane dintre cele care au decizii de carantină sau de izolare la domiciliu, emise de către D.S.P. Prahova. Alți 2214 cetățeni au fost legitimați, 318 de autovehicule au fost oprite în trafic în vederea controalelor specifice contextului. Au fost verificate 114 societăți comerciale.

În urma acestor demersuri au fost aplicate 82 de sancțiuni (78 pentru nerespectarea măsurilor de asigurare a rezilienței comunităților – LG 55/2020 și patru pentru nerespectarea măsurilor de diminuare a impactului riscurilor- LG 55/2020). Valoarea totală a amenzilor a fost de 7000 lei.

Conform informațiilor furnizate de către Direcția de Sănătate Publică Prahova, până în prezent, în județul Prahova au ajuns 106021 doze de vaccin anti SARS-CoV-2, dintre care 73059 doze Pfizer/BioNTech, 11320 produse de compania Moderna și 10800 de doze AstraZeneca.

- Publicitate -

Dintre acestea, au fost administrate 99435 doze (la ora raportării – 13:00). Stocul disponibil, în acest moment, este de 6486 doze vaccin (2366 – Pfizer/BioNTech, 2199 – Moderna, 1921 – AstraZeneca).

În ultimele 24, nu au fost raportate doze pierdute și nici noi reacții alergice.
Până în prezent, 30741 de persoane au fost imunizate, în județul nostru, și cu cea de-a doua doză de vaccin.

Apelăm, în continuare, la cetățeni, pentru a adopta o conduită responsabilă și a respecta normele de protecție sanitară (purtarea corespunzătoare a măștii de protecție, spălarea sau igienizarea frecventă a mâinilor, păstrarea distanței față de alte persoane, evitarea zonelor aglomerate, evitarea călătoriilor cu mijloace de transport în comun aglomerate).
Doar printr-un efort comun și susținut vom putea limita răspândirea infecțiilor cu SARS-CoV-2.

- Publicitate -

Documentele oficiale emise la nivel național în contextul pandemiei de COVID-19 pot fi consultate pe portalul stirioficiale.ro, în secțiunea „Hotărâri și legislație”. Amintim că o altă pagină web, ce cuprinde informații de interes în materia prevenirii răspândirii noului coronavirus, este www.cnscbt.ro (Centrul Național de Supraveghere și Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică).

Cetățenii sunt sfătuiți să se informeze doar din surse oficiale, dar și să apeleze pentru recomandări sau alte informații la TELVERDE – 0800.800.358.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Cum s-a transformat pârâul Dâmbu în ”Delta” din Ploiești 

Ploile căzute în ultimele săptămâni au schimbat radical peisajul...

De ce sunt atât de mulți pescăruși în Ploiești. Sunt un pericol? Explicațiile unui biolog

Pescărușii au devenit, în ultimii ani, o prezență obișnuită...

La o lună după lucrările Hidro Prahova, problema apei murdare din Șirna pare rezolvată

La robinetele localnicilor din comuna prahoveană Șirna curge în...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -