- Publicitate -

Vlad Pascu a încheiat o înțelegere cu procurorii pentru accidentul mortal de la 2 Mai

A apărut declaraţia lui Vlad Pascu de recunoaştere a faptelor prin care ar putea obţine o pedeapsă mai mică în dosarul accidentului de lângă 2 Mai.

Vlad Pascu, șoferul drogat care a provocat în stațiunea 2 Mai, anul trecut, un accident rutier soldat cu moartea a doi tineri, a încheiat o înțelegere cu procurorii.

- Publicitate -

În documentul publicat de Libertatea, Pascu a declarat „recunosc, în mod expres şi în totalitate, faptele reţinute în sarcina mea”.

În declarația respectivă, șoferul nu-și exprimă regretul

- Publicitate -

Deşi legea nu impune asta, inculpaţii care-şi recunosc faptele declară, în majoritatea cazurilor, şi că le pare rău pentru ce au făcut. Se numeşte „atitudine procesuală de regret”, iar ea contează în stabilirea cuantumului pedepsei, căci recunoaşterea faptelor care „izvorăşte dintr-un regret autentic prezice un risc redus de recidivă.

Această hârtie, depusă la dosarul de la Judecătoria Mangalia, îi reduce cu o treime limitele pedepselor pe care le-ar putea primi Pascu, acuzat de uciderea a doi tineri, într-un accident de circulaţie.

Procurorii nu au cerut schimbarea încadrării juridice din ucidere din culpă în omor, așa cum au solicitat părțile din acest dosar, respectiv victimele și părinții celor doi tineri uciși, notează și Antena 3.

- Publicitate -

Așa arată documentul:

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

1 COMENTARIU

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -