![]() |
Trei ploieșteni au ajuns, azi de dimineață, la Spitalul Județean de Urgență după ce un tânăr de doar 16 ani a intrat în plin cu mașina în pietonii care așteptau să treacă strada, în zona Poștei Mari. Pentru faptele sale, adolescentul s-a ales cu dosar penal pentru conducere fără permis și vătămare corporală din culpă.
Azi de dimineață de dimineață, un tânăr de doar 16 ani, elev la Liceul Spiru Haret din Ploiești, i-a sustras cheile mașinii de serviciu a tatălui său și a plecat la drum prin zona centrală a orașului, „la o tură” cu câțiva amici. Lipsa de experiență a acestuia a provocat un accident rutier soldat cu trei victime la intersecția Bulevardului Independenței cu Strada Jurnalist Gabi Dobre. „A intrat pe trotuar, am văzut că vine spre magazinul meu, m-am speriat și, dintr-o dată, am văzut că face stânga brusc. După aceea am auzit o bubuitură și am ieșit”, ne-a mărturisit Constanța Dragomir, vânzătoarea unui magazin, martor la accidentul provocat de minorul respectiv. „Eu dădeam cu mătura când am l-am văzut cum intră în semafor și în oamenii de la trecere. A lovit trei femei și una, din câte știu, e mai grav”, susține Aurora Ștefan, o femeie care a asistat la întreaga scenă. Deși gravitatea accidentul este extrem de mare, rudele șoferului minor au refuzat să comenteze fapta acestuia. „Nu vrea să dea declarații. Lăsați-l în pace, că e copil! Nu știm nimic la acest moment”, a susținut o femeie care s-a prezentat drept avocata familiei băiatului. Cei trei pietoni accidentați de către șoferul minor au fost transportați la Spitalul Județean pentru îngrijiri medicale și investigații suplimentare. Conform polițiștilor, tânărul se face vinovat de vătămare corporală din culpă. „Un tânăr în vârstă de 16 ani a condus acest autoturism marca Skoda pe Bulevardul Independenței din direcția Gara de Sud către centru. |n momentul în care a vrut să vireze stânga pentru a intra pe Strada Gabi Dobre, a pierdut controlul volanului și a lovit trei pietoni care se aflau pe trotuar, în așteptarea culorii verde a semaforului”, ne-a declarat inspectorul Marius Sadicovici, din cadrul Biroului de Poliție Rutieră. Tânărului i-a fost întocmit dosar penal pentru conducere fără permis a unui autovehicul pe drumurile publice dar și pentru vătămare corporală din culpă.
Mai jos aveți o galerie foto de la fața locului.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Accident cu un [ofer minor | Teribilismul a b=gat trei nevinova]i „n spital
Trei ploie[teni au ajuns, azi de dimineață, la Spitalul Jude]ean de Urgen]= dup= ce un tân=r de doar 16 ani a intrat „n plin cu ma[ina „n pietonii care a[teptau s= treac= strada, „n zona Po[tei Mari. Pentru faptele sale, adolescentul s-a ales cu dosar penal pentru conducere f=r= permis [i v=t=mare corporal= din culp=.
azi de dimineață de diminea]=, un tân=r de doar 16 ani, elev la Liceul Spiru Haret din Ploie[ti, i-a sustras cheile ma[inii de serviciu a tat=lui s=u [i a plecat la drum prin zona central= a ora[ului, „la o tur=” cu câ]iva amici. Lipsa de experien]= a acestuia a provocat un accident rutier soldat cu trei victime la intersec]ia Bulevardului Independen]ei cu Strada Jurnalist Gabi Dobre. „A intrat pe trotuar, am v=zut c= vine spre magazinul meu, m-am speriat [i, dintr-o dat=, am v=zut c= face stânga brusc. Dup= aceea am auzit o bubuitur= [i am ie[it”, ne-a m=rturisit Constan]a Dragomir, vânz=toarea unui magazin, martor la accidentul provocat de minorul respectiv. „Eu d=deam cu m=tura când am l-am v=zut cum intr= „n semafor [i „n oamenii de la trecere. A lovit trei femei [i una, din câte [tiu, e mai grav”, sus]ine Aurora {tefan, o femeie care a asistat la „ntreaga scen=. De[i gravitatea accidentul este extrem de mare, rudele [oferului minor au refuzat s= comenteze fapta acestuia. „Nu vrea s= dea declara]ii. L=sa]i-l „n pace, c= e copil! Nu [tim nimic la acest moment”, a sus]inut o femeie care s-a prezentat drept avocata familiei b=iatului. Cei trei pietoni accidenta]i de c=tre [oferul minor au fost transporta]i la Spitalul Jude]ean pentru „ngrijiri medicale [i investiga]ii suplimentare. Conform poli]i[tilor, tân=rul se face vinovat de v=t=mare corporal= din culp=. „Un tân=r „n vârst= de 16 ani a condus acest autoturism marca Skoda pe Bulevardul Independen]ei din direc]ia Gara de Sud c=tre centru. |n momentul „n care a vrut s= vireze stânga pentru a intra pe Strada Gabi Dobre, a pierdut controlul volanului [i a lovit trei pietoni care se aflau pe trotuar, „n a[teptarea culorii verde a semaforului”, ne-a declarat inspectorul Marius Sadicovici, din cadrul Biroului de Poli]ie Rutier=. Tân=rului i-a fost „ntocmit dosar penal pentru conducere f=r= permis a unui autovehicul pe drumurile publice dar [i pentru v=t=mare corporal= din culp=.