- Publicitate -

Accident cu un șofer minor | Teribilismul unui puști de 16 ani a băgat trei nevinovați în spital – GALERIE FOTO

Trei ploieșteni au ajuns, azi de dimineață, la Spitalul Județean de Urgență după ce un tânăr de doar 16 ani a intrat în plin cu mașina în pietonii care așteptau să treacă strada, în zona Poștei Mari. Pentru faptele sale, adolescentul s-a ales cu dosar penal pentru conducere fără permis și vătămare corporală din culpă.

- Publicitate -

Azi de dimineață de dimineață, un tânăr de doar 16 ani, elev la Liceul Spiru Haret din Ploiești, i-a sustras cheile mașinii de serviciu a tatălui său și a plecat la drum prin zona centrală a orașului, „la o tură” cu câțiva amici. Lipsa de experiență a acestuia a provocat un accident rutier soldat cu trei victime la intersecția Bulevardului Independenței cu Strada Jurnalist Gabi Dobre. „A intrat pe trotuar, am văzut că vine spre magazinul meu, m-am speriat și, dintr-o dată, am văzut că face stânga brusc. După aceea am auzit o bubuitură și am ieșit”, ne-a mărturisit Constanța Dragomir, vânzătoarea unui magazin, martor la accidentul provocat de minorul respectiv. „Eu dădeam cu mătura când am l-am văzut cum intră în semafor și în oamenii de la trecere. A lovit trei femei și una, din câte știu, e mai grav”, susține Aurora Ștefan, o femeie care a asistat la întreaga scenă. Deși gravitatea accidentul este extrem de mare, rudele șoferului minor au refuzat să comenteze fapta acestuia.  „Nu vrea să dea declarații. Lăsați-l în pace, că e copil! Nu știm nimic la acest moment”, a susținut o femeie care s-a prezentat drept avocata familiei băiatului. Cei trei pietoni accidentați de către șoferul minor au fost transportați la Spitalul Județean pentru îngrijiri medicale și investigații suplimentare. Conform polițiștilor, tânărul se face vinovat de vătămare corporală din culpă. „Un tânăr în vârstă de 16 ani a condus acest autoturism marca Skoda pe Bulevardul Independenței din direcția Gara de Sud către centru. |n momentul în care a vrut să vireze stânga pentru a intra pe Strada Gabi Dobre, a pierdut controlul volanului și a lovit trei pietoni care se aflau pe trotuar, în așteptarea culorii verde a semaforului”, ne-a declarat inspectorul Marius Sadicovici, din cadrul Biroului de Poliție Rutieră. Tânărului i-a fost întocmit dosar penal pentru conducere fără permis a unui autovehicul pe drumurile publice dar și pentru vătămare corporală din culpă.

Mai jos aveți o galerie foto de la fața locului.

- Publicitate -


Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -