Festivalul anual al studenţilor se desfăşoară, în acest an, şi în Ploieşti. Evenimentul are mulţi susţinători, iar ediţia 2011 se anunţă a fi una cât se poate de originală.
„Studenţiada” este festivalul naţional organizat de către Uniunea Naţională a Studenţilor din România. Evenimentul a ajuns, deja, la a patra ediţie. De data aceasta, Studenţiada a început la Universitatea Petrol Gaze din Ploieşti, prin Organizaţia Studenţilor din UPG, membră a UNSR. Timp de şapte zile, toţi studenţii sunt invitaţi să participe la diverse acţiuni, de la cele deconectante până la training-uri care vor avea loc în cadrul festivalului. La Universitatea Petrol Gaze Ploieşti, au avut loc deja primele acţiuni care vor completa programul festivalului din această săptămână. Festivalul mai cuprinde campionate sportive, training-uri profesionale, târguri de produse hand-made şi alte expoziţii inedite. În cadrul Studenţiadei, în această săptămână, toate muzeele din Ploieşti pot fi vizitate gratuit. La această ediţie a evenimentului, care se va încheia pe 6 mai, sunt aşteptaţi să participe peste 2.000 de studenţi.
Sursa: Știrile Alpha TV Ploiești
