Vineri, 2 ianuarie 2026, a avut loc un nou atac rusesc cu drone asupra porturilor ucrainene de la Dunăre, potrivit informațiilor transmise de MApN. Nu au fost înregistrate pătrunderi în spațiul aerian al țării noastre.
„Vineri, 2 ianuarie, Sistemul de supraveghere al Ministerului Apărării Naționale a identificat drone aeriene lansate de Federația Rusă către porturile ucrainene de la Dunăre aflate în proximitatea frontierei cu România.
În jurul orei 11.50, două aeronave de luptă F-16, din Baza 86 Aeriană de la Fetești, au fost ridicate în aer pentru a monitoriza zona de frontieră cu Ucraina, în nordul județului Tulcea.
La ora 12.00, populația din nordul județului Tulcea a fost avertizată prin mesaj RO-Alert. Starea de alertă a încetat la ora 12.22.
Pe timpul misiunii nu au fost înregistrate pătrunderi neautorizate în spațiul aerian național”, au transmis, printr-un comunicat, reprezentanții MApN.

Bravo! La mai multe! Ca tot le da Bou`lu`Jan bani din fondul de rezerva.