Adela Pena, tânăra din Câmpina, care l-a accidentat mortal, pe trecerea de pietoni, pe Paul Dragomir, un adolescent în vârstă de 17 ani, este judecată pentru omor, Judecătoria Câmpina declinând, în octombrie 2023, competenţa materială de soluţionare a cauzei către Tribunalul Prahova, instanța competentă pentru omoruri. Protestul grefierilor a făcut ca magistrații să dispună astăzi, 9 ianuarie, amânarea cauzei.
Dosarul tinerei de 22 de ani, care, în aprilie 2022, l-a accidentat mortal pe Paul Dragomir pe o trecere de pietoni din Câmpina a fost reluat de la zero la Tribunalul Prahova.
După 15 luni și 14 termene, Judecătoria Câmpina a schimbat încadrarea juridică a faptei din ucidere din culpă în omor, declinând competența către instanța în măsură să judece infracțiunea de omor.
Citește și: La Tribunalul Prahova începe procesul șoferiței din Câmpina care l-a accidentat mortal pe Paul Dragomir. Tânăra e judecată pentru omor
Astzi, 9 ianuarie, a avut loc prima înfățișare la Tribunalul Prahova. Din cauza protestelor grefierilor, cauza a fost amânată pentru data de 6 februarie, magistrații notând că „prezenta cauză nu este considerată urgentă”.
„Solutia pe scurt: Având în vedere Hotărârea Adunării Generale a SNGJ Dicasterial din data de 09.12.2023, prin care s-a hotărât ca, începând cu data de 11.12.2023, pe perioadă nedeterminată de timp, personalul auxiliar de specialitate şi conex să adopte forme de protest şi Hotărârea nr. 8/14.12.2023 a Adunării Generale a Judecătorilor din cadrul Tribunalului Prahova, prin care s-a dispus reluarea protestului suspendat la data de 05.09.2023 prin Hotărârea Adunării Generale nr. 5/05.09.2023 pentru o perioadă nedeterminată şi s-au stabilit cauzele cu caracter urgent, prezenta cauză nefiind considerată urgentă”.

Dupa grefieri vor protesta magistratii, apoi vor protesta portarii de la tribunale iar mai apoi frunzele din curtile tribunalelor vor protesta si ele…Si tot asa , vor trece anii, crima se va prescrie iar iresponabila asta care a omorat un tanar pe trecerea de pietoni isi va vedea linistita de viata ei de huzur. Numai in pielea bietilor parinti ai baiatului sa nu fi…Romania ramane o tara profund corupta , aici legea se aplica doar pentru fraieri.