- Publicitate -

Reprezentanții pensiunilor din celebra stațiune Rânca, revoltați în urma controalelor ANPC

Revoltă a cabanierilor din stațiunea Rânca în urma controalelor comisarilor de la Protecția Consumatorilor. Zece pensiuni au fost închise de ANPC în urma depistării a numeroase nereguli. Controalele au fost întreprinse după tragedia de la Ferma Dacilor.

Reprezentanții pensiunilor din celebra stațiune Rânca sunt nemulțumiți de felul  în care se desfășoară verificările Comandamentului de iarnă în stațiunea montană din Gorj. Până acum, 9 agenți economici au activitatea suspendată de către Comisariatului pentru Protecția Consumatorilor.

- Publicitate -

Citește și: Celebra stațiune Rânca, rămasă fără turiști. În urma controalelor, ANPC a închis temporar 10 pensiuni

Constantin Pănescu, președintele Asociației Concesionarilor din Rânca, a declarat că echipele de control și-au depășit atribuțiile. Acestea ar face controale care ar trebui să fie efectuate de alte instituții.

„Lumea este revoltată. Suntem în plin sezon. Să se rezume la atribuțiile lor sau să verifice și autorizațiile ISU, DSV, DSP, Mediu, apă, gunoi. Ce rost mai au ceilalți?!”, a declarat Constantin Pănescu.
Dintre cei 11 operatori economici verificați de către comisarii din cadrul ANPC, 3 nu se supun avizării/autorizării din punct de vedere al securității la incendiu, conform legislației în vigoare, 6 dețin autorizație de securitate la incendiu, iar un operaror economic nu deține autorizație de securitate la incendiu. La ultimul control efectuat de către inspectorii din cadrul ISU Gorj, acesta avea activitatea închisă.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -