Situația Covid-19 la nivel național, 11 iunie. Rata incidenței în Prahova a scăzut la 0,26

0

Grupul de Comunicare Strategică a transmis, vineri, 11 iunie, situația Covid-19 la nivel național. În ultimele 24 de ore au fost raportate 103 cazuri pozitive. În Prahova, rata incidenței cumulative a Covid-19 a scăzut la 0,26 la 1.000 de locuitori.

Grupul de Comunicare Strategică a comunicat că „până astăzi, 11 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.530 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.043.803 pacienți au fost declarați vindecați”.

„În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 103 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv”, a precizat Grupul de Comunicare Strategică.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2124740,24
2.Arad2364820,13
3.Argeș2740040,21
4.Bacău2604620,07
5.Bihor2926340,18
6.Bistrița-Năsăud1186600,06
7.Botoșani1416320,09
8.Brașov4365920,17
9.Brăila1328320,13
10.Buzău1257720,09
11.Caraș-Severin1146980,2
12.Călărași1004610,07
13.Cluj5750220,17
14.Constanța4292330,12
15.Covasna854720,11
16.Dâmbovița2248110,1
17.Dolj2661240,09
18.Galați2762230,16
19.Giurgiu1101300,1
20.Gorj920610,02
21.Harghita827100,11
22.Hunedoara2286200,09
23.Ialomița1077410,12
24.Iași4237820,1
25.Ilfov4507350,16
26.Maramureș2037740,06
27.Mehedinți833210,09
28.Mureș2394110,12
29.Neamț1894950,14
30.Olt1459520,1
31.Prahova3530420,26
32.Satu Mare1297700,06
33.Sălaj1093500,11
34.Sibiu2649240,17
35.Suceava2419750,07
36.Teleorman1370050,09
37.Timiș5430040,12
38.Tulcea843100,08
39.Vaslui1597420,1
40.Vâlcea1642130,13
41.Vrancea1068300,07
42.Mun. București183536150,15
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

455*

-7 
 TOTAL1.079.530103 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 54 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ0
4BACĂU1
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV0
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ1
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ1
18GALAŢI3
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV1
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ1
30NEAMŢ3
31OLT0
32PRAHOVA5
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU2
36SUCEAVA1
37TELEORMAN5
38TIMIŞ2
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI3
42VRANCEA0
 TOTAL54

 

Până astăzi, 31.681 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.06.2021 (10:00) – 11.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 150 de decese (86 bărbați și 64 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Covasna, Dolj, Galați, Gorj, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Tmiș, Vâlcea și Municipiul București.

130 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 37 de decese s-au produs în noiembrie 2020, 30 în decembrie 2020, 5 în ianuarie 2021, 11 în februarie 2021, 32 în martie 2021 și 15 în aprilie 2021, în județele Argeș, Arad, Bihor, Buzău, Cluj, Gorj, Iași, Sibiu, Timiș și Vâlcea.

Dintre cele 150 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 la categoria 40-49 de ani, 11 la categoria 50-59 de ani, 35 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 49 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

143 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 7 pacienți nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.271. Dintre acestea, 255 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate  8.082.482 de teste RT-PCR și 1.265.840 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.066 de teste RT-PCR (9.424 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.642 la cerere) și 11.173 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 3.081 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.611 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 22.909 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 70 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 316 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 652 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 10 iunie, 644 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 116.650 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 40785 075 112

Lasă comentariul tău. Click AICI

Comentariul tău
Numele tău