Situația Covid-19, la nivel național, 10 iunie. Rata incidenței în Prahova a scăzut la 0,28

1

Grupul de Comunicare Strategică a transmis, joi, 10 iunie, situația Covid-19, la nivel național. În ultimele 24 de ore au fost raportate 133 de cazuri pozitive. În Prahova rata incidenței cumulative a Covid-19 a scăzut la 0,28 la 1.000 de locuitori.

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că, „până astăzi, 10 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.427 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.043.604 pacienți au fost declarați vindecați”.

„În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 133 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv”, a precizat Grupul de Comunicare Strategică.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2124360,25
2.Arad2364620,13
3.Argeș27396100,22
4.Bacău2604420,07
5.Bihor2925930,2
6.Bistrița-Năsăud1186620,08
7.Botoșani1416110,08
8.Brașov4365720,2
9.Brăila1328110,17
10.Buzău1257530,09
11.Caraș-Severin1146130,22
12.Călărași1004500,09
13.Cluj5750050,18
14.Constanța4292050,13
15.Covasna854550,11
16.Dâmbovița2248020,1
17.Dolj2660810,09
18.Galați2761960,17
19.Giurgiu1101310,11
20.Gorj920500,03
21.Harghita827110,11
22.Hunedoara22862-1**0,1
23.Ialomița1077320,11
24.Iași4237610,11
25.Ilfov4506840,17
26.Maramureș2037320,07
27.Mehedinți833100,1
28.Mureș2394030,12
29.Neamț18944100,17
30.Olt1459310,11
31.Prahova35302130,28
32.Satu Mare1297700,07
33.Sălaj1093500,12
34.Sibiu2648800,2
35.Suceava2419240,07
36.Teleorman1369530,11
37.Timiș5429640,13
38.Tulcea843100,11
39.Vaslui1597220,1
40.Vâlcea1641830,14
41.Vrancea1068330,09
42.Mun. București183521210,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

462*

-3 
 TOTAL1.079.427133 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Hunedoara a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 54 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA4
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU2
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ3
14CONSTANŢA2
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI4
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA0
24IAŞI2
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI4
29MUREŞ1
30NEAMŢ7
31OLT0
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA4
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA0
 TOTAL54

 

Până astăzi, 31.531 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.06.2021 (10:00) – 10.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 148 de decese (80 bărbați și 68 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

124 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în iunie 2020, 2 în iulie 2020, 3 în august 2020,  2  în septembrie 2020, 9 în octombrie 2020, 42 în noiembrie 2020, 19 în decembrie 2020, 2 în ianuarie 2021, 1 în februarie 2021, 35 în martie 2021 și 8 în aprilie 2021, în județele Argeș, Bihor, Buzău, Cluj, Hunedoara, Iași, Olt, Sibiu, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 148 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 5 la categoria 40-49 de ani, 17 la categoria 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

141 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.343. Dintre acestea, 265 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.063.416 teste RT-PCR și 1.254.667 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.030 de teste RT-PCR (11.081 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.949 la cerere) și 9.793 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 3.154 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.698 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 22.887 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 71 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 372 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 606 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 iunie, 612 sancțiuni contravenționale, în valoare de 106.850 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 40785 075 112

1 COMENTARIU

Lasă comentariul tău. Click AICI

Comentariul tău
Numele tău