Lucrările de modernizare a liniei de tramvai 101 sunt aproape de finalizare, deși asfalltul a început să crape pe mai multe tronsoane (detalii AICI). Ploieștenii nu vor circula însă cu tramvaie noi, ci, în cel mai bun caz, cu mijloace de transport second-hand, din Germania.
Anunțul a fost făcut de primarul interimar, Iulian Teodorescu, în cadrul emisiunii Proces Verbal de la Wyl TV: “TCE a reusit sa reabiliteze 16 tramvaie, iar noi suntem in discutii avansate cu primaria Potsdam (Germania) pentru cumpararea la un pret foarte bun a 10 tramvaie second-hand aflate intr-o stare tehnica foarte buna. In 2016, intentionam sa achizionam si autobuze noi. Din pacate, se pare ca din cauza problemelor, TCE nu prezinta interes pentru producatorii din domeniu”.
UPDATE Vezi aici cum arată tramvaiele modernizate în depoul TCE Ploiești
- Publicitate -
