Scandalul legat de concesionarea de către Primăria Ploiești a unei suprafețe din Parcul Andrei Mureșanu capătă noi conotații. Pe internet ploieștenii se mobilizează pentru strângerea de semnături în vederea salvării zonei verzi.
Anul trecut, consilierii locali au aprobat un proiect de hotărâre extrem de controversat care viza concesionarea unei suprafeţe de 5.219 mp din Parcul Andrei Mureşanu, pentru construcţia unei baze sportive de mini-fotbal. „Mesajul transmis oamenilor pe care îi veți întâlni trebuie să fie cât mai succint. Vă propunem următorul enunț: „Primarul vrea să dea terenurile de sport din Parcul Andrei Mureșanu – fostul parc al Pionierilor – unei firme private. Cetățenii Cartierului Nord nu vor mai putea dispune de ele decât contra-cost și doar dacă vor dori să joace fotbal. Simplul bătut al mingii pe maidan va deveni o activitate de lux. Plimbările, mersul cu bicicleta, jocul de baschet, tenisul de câmp, alergatul nu vor mai fi posibile. Vegetația va și ea agresată: arbori și arbuști defrișați, spațiu verde acoperit cu clădiri și drumuri. Strângem semnături de la cei care vor să se împotrivească acestei măsuri administrative. Vreți să semnați și dumneavoastră?”, este îndemnul lansat pe internet, de unde poate fi descărcat chiar un tabel pentru strângerea de semnături.
Citeste mai mult: adev.ro/mm0xyx
Citeste mai mult: adev.ro/mm0xyx
