Asfaltat cu surle și trâmbițe în toamna lui 2023, abia dat în folosință cu noul strat de asfalt, pe Bulevardul Independenței din Ploiești au început să-și facă apariția gropile.
La trecerea de pietoni semaforizată de la rondul din dreptul localului London, cunoscut ca „Rondul 2”, acolo unde este un limitator de viteză înainte de asfaltare, acum a apărut un „limitator de viteză natural”, adică o groapă!
Nici măcar o lună nu a durat de când autovehiculele și-au reluat deplasarea pe Bulevardul Independenței și iată că asfaltul deja dă „semne de oboseală”. Ironica expresie „România lucrului bine făcut” se aplică perfect în Ploiești, ca de obicei, și mă întreb dacă a fost cineva care, în toamnă, a avut încredere că asfaltarea bulevardului va fi o lucrare „ca la carte”.
Dincolo de neajunsurile legate de traversare, de turnarea asfaltului și apoi spargerea lui pentru că uitaseră să tragă niște cabluri, toată lucrarea a dat impresia, de la început la sfârșit, că a fost făcută de mântuială, așa ca toate lucrările din Ploiești în ultima perioadă.
O bătaie de joc pe bani mulți, cam așa s-ar traduce reasfaltarea Bulevardului Independenței din Ploiești, unde s-a lucrat „Dorelește”, fără pic de simț de răspundere, banul să iasă și… cam atât.
Dar asta nu e tot…
Dacă tot au reabilitat bulevardul, de ce nu au luat în calcul aducerea la standarde europene a trecerilor pentru pietoni? Mă refer la accesabilitatea acestora pentru persoanele cu dizabilități? Legile europene spun clar că trebuie să fie la același nivel. Peste tot în Europa de Vest, trecerile de pietoni respectă aceste norme, la noi… nici măcar când un bulevard a fost refăcut de la zero, nu au fost implementate.
Mă uit și mă întreb, oare o persoană în cărucior cu rotile cum traversează fără ajutor Bulevardul Independenței din Ploiești? Vă spun eu, nu are nicio șansă!
În acest context, vom urmări cu interes apariția de gropi pe bulevardul proaspăt asfaltat și, de asemenea, vom monitoria atent dimensiunile celor deja apărute. Probabil, în maxim un an de zile, vom ajunge la concluzia că asfaltul de pe Bulevardul Independenței era mult mai bun… înainte de asfaltare.