- Publicitate -

Cum s-a rezolvat problema elevilor navetiști care întârziau la ore, la școală în Slănic, din cauza graficelor de transport – VIDEO

Mai mulți liceeni din Bertea, Ștefești și Aluniș au fost nevoiți să absenteze de la ore pentru că nu exista o cursă directă către Slănic. Ca să ajungă la școală, adolescenții mergeau cu două sau chiar cu trei microbuze până la Slănic. Consiliul Județean Prahova a identificat o soluție astfel încât graficele de circulație ale traseelor să asigure prezența elevilor la cursuri.

Programul de transport județean a fost actualizați, marți, pentru asigurarea continuității serviciului în zona Slăniciului.

- Publicitate -

Motivul pentru care a fost dispusă o astfel de măsură a fost că au existat probleme legate de transportul elevilor pe rutele Bertea – Ștefești – Aluniș către Slănic, întrucât graficele de circulație ale traseelor efectuate în zonele respective nu aigurau prezența elevilor la cursuri.

„Prin adresa nr. 2691/09.10.2023, înregistrată la Consiliul Județean Prahova sub nr. 24114/11.10.2023, Liceul Teoretic “Șerban Vodă” din orașul Slănic solicită rezolvarea unor probleme urgente legate de transportul elevilor pe rutele Bertea – Ștefești – Aluniș, întrucât graficele de circulaț e ale traseelor efectuate în zonele respective nu pot asigura prezența elevilor la cursuri”!, se precizează în raportul proiectului de hotărâre prin care s-a propus modificarea regulamentului curselor de transport în zona Slănicului.

- Publicitate -

Regulamentul curselor de transport s-a modificat doar pe zona Slănicului, unde în jurul orașului Slănic sunt mai multe localități care nu sunt, în mod direct, legate printr-o cursă de orașul Slănic.

Elevii din aceste localități învață în orașul Slănic și, nefiind deserviți de către o singură cursă. Astfel încât ei aveau să meargă din două bucăți sau chiar trei bucăți… Ieșeau până la drumul Ploiești – Slănic, din Aluniș, din Bertea, urmând să fie preluați de aici. Numai că orarul curselor nu se suprapunea și atunci am fost nevoiți să reintroducem aceste stații, tocmai ca să fie deservite de către un singur operator de transport”, a precizat Cristian Apostol (USR), vicepreședinte Consiliul Județean Prahova.

Aleșii județeni au aprobat, marți, introducerea în graficul de circulație a traseului nr. 019 Plopeni – Slănic cu următoarele stații din comuna Ștefești (Magazin Centru), comuna Bertea (Primărie) și comuna Aluniș (Strâmba).

- Publicitate -

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Cum s-a transformat pârâul Dâmbu în ”Delta” din Ploiești 

Ploile căzute în ultimele săptămâni au schimbat radical peisajul...

De ce sunt atât de mulți pescăruși în Ploiești. Sunt un pericol? Explicațiile unui biolog

Pescărușii au devenit, în ultimii ani, o prezență obișnuită...

La o lună după lucrările Hidro Prahova, problema apei murdare din Șirna pare rezolvată

La robinetele localnicilor din comuna prahoveană Șirna curge în...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -