- Publicitate -

Salariile angajaților Primăriei Ploiești pentru anul 2022 au fost aprobate. Salariul minim brut a crescut la 2.550 de lei

Aleșii locali au aprobat, luni, salariile angajaților din Primăria Ploiești din 2022. Salariul minim brut a fost majorat, conform legii, la 2.550 de lei.

Proiectul de hotărâre aflat pe ordinea de zi nu a suferit modificări în timpul ședinței de Consiliu Local.

- Publicitate -

Singura observație a fost făcută de consilierul local Prahova în Acțiune, Alexandru Ștefan, care a susținut că trebuie găsită o soluție pentru personalul contractual, unde, pentru debutanți, indiferent de studii, de responsabilitatea postului, se acordă salariul minim pe economie de 2550 de de lei.

Proiectul a fost aprobat în forma propusă. Salariul de bază pentru funcțiile cu gradația 0 va fi în cuantum de 2550 de lei.

- Publicitate -

Celelalte salarii de bază se vor menține la nivelul celor aprobate, prin hotărâre de Consiliu Local, în 2019.

Cei mai bine plătiți funcționari publici cu funcție de conducere figurează în continuare secretarul municipiului și arhitectul șef, fiecare cu un salariu brut de 13.728 de lei.

Un director din Primăria Ploiești figurează cu un salariu brut de 12.418 lei, în timp ce un șef de birou are un salariu brut de 10.234 de lei.

- Publicitate -

Conform bugetului estimat în 2022 prevederea pentru cheltuieli de personal este de 35 de milioane de lei, față de 29.234.700 de lei cât a fost în 2021.

Citește și: Salariile care vor crește, în 2022, la Primăria Ploiești. Un șef de birou are salariul brut de 10.234 de lei – PROIECT

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

1 COMENTARIU

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Cum s-a transformat pârâul Dâmbu în ”Delta” din Ploiești 

Ploile căzute în ultimele săptămâni au schimbat radical peisajul...

De ce sunt atât de mulți pescăruși în Ploiești. Sunt un pericol? Explicațiile unui biolog

Pescărușii au devenit, în ultimii ani, o prezență obișnuită...

La o lună după lucrările Hidro Prahova, problema apei murdare din Șirna pare rezolvată

La robinetele localnicilor din comuna prahoveană Șirna curge în...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -