Bugetarii vor putea beneficia de vouchere de vacanță. Actul normativ care reglementează acordarea tichetelor a fost publicat în Monitorul Oficial și, practic, autoritățile locale vor putea să se gândească serios dacă au capacitatea de a acorda sau nu această facilitate.
Potrivit reglementării legislative, instituțiile publice, regiile autonome și societățile la care statul este acționar majoritar pot acorda salariaților vouchere de vacanță în limita unor sume reprezentând șase salarii de bază minime brute pe țară. „Va exista o analiză pe această temă. În principiu, se vor acorda tichete de vacanță”, a declarat Iulian Bădescu, primarul municipiului Ploiești, pentru observatorulph.ro. Transpunerea în practică a propunerii guvernamentale nu este chiar atît de simplă. Autorităţile locale care vor acorda aceste vouchere vor trebui să rectifice bugetele locale, pentru că nu există fonduri prevăzute la ora actuală cu această destinație. Cum de la 1 iulie, salariul minim brut pe țară este de 900 de lei, bugetarii ar putea primi vouchere de vacanță de maximum 5.400 de lei. Inclusiv, directorul SGU Ploiești, Donald Constantin, a anunțat că analizează posibilitatea de acordare a acestor vouchere de vacanță, în funcție de performanțele angajaților. „Vom analiza acest lucru pentru a vedea valoarea pe care ne permitem să o acordăm”, a susținut recent Donald Constantin.

