Anunț bombă al primarului municipiului Ploiești, Iulian Bădescu, în această seară. Invitat la emisiunea „A IV-a putere”, moderată de Marius Visarion, pe Prahova TV, edilul a anunțat, în urmă cu puțin timp, că pe perioada lucrărilor de modernizare a liniilor de tramvai transportul public în municipiu va fi gratuit. Dar nu acesta era anunțul bombă, ci faptul că pentru susținerea financiară a proiectului va folosi banii pentru pensia municipală.
Primarul Ploieștiului și-a început discursul anunțând că vor urma doi ani de lucrări de anvergură în tot orașul și că municipiul se va transforma într-un adevărat șantier plin de nori de praf și zgomot. A urmat anunțul bombă. Edilul a declarat că intenționează ca pe o durată de doi ani – perioada lucrărilor – transportul public să fie gratuit pentru toți posesorii de buletine de Ploiesti. Întrebat de moderator din ce bani va suporta municipalitatea costurile uriașe pe care le implică gratuitatea pe transportul public, Bădescu a răspuns tranșant: „cu bani din pensia municipală”, completând că își cere scuze de la pensionari și totodată rugându-i pe aceștia să înțeleagă că le cere să facă un sacrificiu pentru copiii și pentru nepoții lor. Vă reamintim că anul trecut, în repetate rânduri, primarul Iulian Badescu si-a cerut scuze că nu le poate plăti pensionarilor pensia municipală promisă în campania din 2012 și că nici în 2014 nu sunt bani pentru plata ei. Vom reveni mâine cu lux de amănunte.
