După ce a propus eliminarea subvenţiei la gigacalorie, iar consilierii USL au votat, primarul Iulian Bădescu o întoarce ca la Ploieşti.
În urmă cu câteva minute, edilul a avut o întâlnire cu conducerea societăţii Dalkia Termo Prahova, la finalul căreia a declarat că a solicitat reducerea preţului gigacaloriei pentru populaţie. Primarul Bădescu a făcut această declaraţie în contextul în care tot mai mulţi ploieşteni care stau la bloc au constatat că factura la întreţinere a crescut foarte mult comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.
Observatorulph.ro a sesizat această situaţie aici: ÎNTREŢINEREA PE OCTOMBRIE, ŞOC PENTRU LOCATARI!
În luna aprilie, Consiliul Local Ploieşti a aprobat majorarea cu 43% a tarifului la gigacalorie pentur populaţie, de la 160 la 231 de lei.
UPDATE Comunicat de presă al Primăriei Ploieşti
"Primarul municipiului Ploiesti, domnul Iulian Badescu, a discutat astazi cu reprezentantii Dalkia despre micsorarea tarifului la gigacalorie pentru ploiesteni la inceputul anului viitor. Aceasta propunere de micsorare a tarifului va fi fundamentata si comunicata public pe site-ul primariei si apoi supusa aprobarii in sedinta Consiliului Local".
Ce a declarat primarul Bădescu după întâlnirea cu conducerea Dalkia
