Petrolul a remizat în partida cu Dinamo, de pe „Arena Naţională”. Câinii roșii au deschis scorul în prima repriză, prin Curtean, iar galben-albaștri au egalat cu un minut înainte de final, prin Juan Angel Albin.
Dinamo a deschis scorul în minutul 13, după un şut expediat de către Curtean, din marginea careului mare, în colţul din dreapta lui Pecanha. Ţucudean (18) a fost aproape de un nou gol, însă Pecanha s-a opus. Portarul Petrolului a salvat senzaţional şi la lovitura de cap a lui Curtean (29), iar cu trei minute înainte de pauză Dore a reuşit să introducă mingea în plasă, dar „centralul” Marius Avram a anulat golul pentru un presupus fault în atac. Petrolul a început partea secundă în jumătatea adversă, în căutarea golului egalizator. Alcenat a pătruns pe dreapta şi a fost faultat de către Bălgrădean. Portarul gazdelor l-a „ghicit” pe Guilherme (53), apărând penaltiul executat de către jucătorul „lupilor”. Gazdele s-au retras cu tot efectivul în faţa porţii lui Bălgrădean, cel care a avut şi el o intervenţie foarte bună la şuturile lui De Lucas (80) şi Dore (88). Albin (89) a reluat cu capul, de la colţul scurt, la un corner bătut de pe stânga de către Boudjemaa. Iar francezul putea aduce fericirea în prelungiri, atunci când, scăpat singur în careu, a tras în blocajul lui Belgrădean. Partida s-a terminat cu 1-1, Petrolul rămânând pe primul loc în clasamentul intermediar al Ligii I înaintea disputării celorlalte partide ale etapei a VIII-a.
