Marți, 13 ianuarie 2026, polițiștii prahoveni au instituit restricții parțiale de circulație în Câmpina, pe Bulevardul Carol I. Măsurile au fost luate din cauza surpării la nivelul zidului de sprijin al părții carosabile, aferent sensului de deplasare Cornu – Câmpina.
Restricțiile au fost impuse pentru asigurarea circulației în siguranță pe sectorul de drum respectiv, cel aferent sensului de deplasare Cornu – Câmpina.
Măsurile luate:
- Restricționarea traficului rutier pe sensul de mers afectat;
- Instituirea semnalizării rutiere temporare, cu ajutorul semafoarelor electrice provizorii;
- Restricționarea circulației autovehiculelor cu masa totală maximă de 7,5 tone.
În acest fel este asigurată dirijarea și fluidizarea circulației, fără a pune în pericol participanții la trafic.
„Inspectoratul de Poliție Județean Prahova recomandă participanților la trafic să adopte o conduită preventivă, să circule cu atenție sporită, să respecte regimul de semnalizare rutieră temporar instituit, precum și dispozițiile polițiștilor rutieri aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu”, au transmis reprezentanții IPJ Prahova.
