Hipodromul Ploiești este, duminică, 3 august, începând cu ora 10.00, gazda unei noi reuniuni hipice oficiale. În program figurează cinci curse de trap, cu principale evenimente Premiul „Manole Filitti” şi Premiul de Vacanţă.
Hipodromul Ploieşti găzduieşte duminică, ultima reuniune hipică dinaintea vacanţei de vară. Evenimentul, prograt să înceapă la ora 10.00, include în program cinci curse de trap. Nu va lipsi Premiul „Manole Filitti” şi, bineînţeles, Premiul de Vacanţă (ora 10:50), întrecere din clasa Silver.
„Premiul „Manole Filitti” este programat la ora 11:20, are 7 cai la start şi cinsteşte memoria unuia dintre boierii autentici ai ţării, îndrăgostit de cai şi de sportul hipic. Manole Filitti (1911-1998) a devenit membru în Jockey Club încă dinaintea celui de-al doilea război mondial, iar în 1991, alături de alţi oameni pasionaţi de hipism, a reîntemeiat Jockey Club Român, fiind ales în funcţia de preşedinte executiv.
Ziua hipică va debuta la ora 10:00 cu Premiul Jurat, va continua, la 10:25, cu Premiul Kinta şi, după cele două curse principale ale zilei, se va încheia, la ora 11:50, cu Campionatul Naţional al FRT, Cupa „Hanul Româneşti”.
Ca de obicei, pentru cei mai mici dintre spectatori va fi amenajat un „fun corner” unde aceştia se vor putea juca sub atenta supraveghere a angajaţilor Complex Hipodrom”, a precizat CSM Ploiești.
Prețul unui bilet la reuniunea de duminică este de 5 lei, copiii sub 7 ani şi persoanele cu dizabilităţi având accesul gratuit.
