- Publicitate -

Ți s-a spart o țeavă în bloc. Cine plătește: tu sau asociația?

Viața la bloc oferă un anumit confort, dar vine la pachet și cu o serie de obligații, când vine vorba de lucrările efectuate în imobil. Una dintre dilemele frecvente ține de lucrările de reparații. Cine plătește în cazul în care se sparge o țeavă? În astfel de cazuri, sunt două situații diferite, când este vorba de o avarie înregistrată în apartament sau dacă incidentul a avut loc la o conductă principală a imobilului.

Spargerea unei țevi la bloc poate cauza neplăceri nedorite pentru proprietarii dintr-un imobil.

- Publicitate -

Pe lângă pagubele provocate de inundații și pierderile de apă, costurile pentru reparații reprezintă un alt efort financiar. Cele mai frecvente situații sunt în cazul țevilor vechi, ruginite, care, în cazul în care se sparg, pot să provoca pagube semnificative.

„Mă confrunt cu o problemă. S-a spart conductă de apă în apartamentul unui vecin, iar administratorul ne-a comunicat că reparațiile vor fi suportate de proprietarii care locuiesc pe partea cu coloana respectivă, în condițiile în care avem un fond de reparații la asociație”, ne-a relatat un ploieștean.

- Publicitate -

Cine suportă costul reparațiilor?

Prima măsură pentru o astfel de situație, după oprirea apei, vizează constatarea incidentului, astfel încât să se știe exact unde s-a produs avaria.

În cazul în care vorbim de o conductă din apartament, respectiv este vorba de țeava care este situată între apometre și robinet, reparațiile revin proprietarului, care trebuie să solicite personal sprijinul instalatorului.

Când vorbim de o conductă principală lucrurile se schimbă. Costul lucrărilor de reparații sunt  suportate de către asociația de proprietari, din fondul de reparații. Regula se aplică inclusiv în cazul pagubelor înregistrate, în astfel de situații asociația de prorpietari având posibilitatea de a încheia polițe de asigurare.

- Publicitate -

„În conformitate cu Legea 196/2018, orice reparații efectuate pe părțile comune se suportă de către asociație, din fondul de reparații. Este greșit să fie solicitați bani doar anumitor proprietari care au apartamente pe partea unde a avut loc avaria.

La constituirea fondului de reparații participă toți proprietarii din bloc, iar acest fond de reparații are exact această destinație. Practic orice reparație care are loc pe părțile comune se acoperă din fondul de reparații”, ne-a precizat un administrator de bloc.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -