Un cititor ne-a sesizat ceea ce autoritățile locale din Ploiești par să nu vadă: anunțuri de mică publicitate atașate semafoarelor sau semnelor rutiere din multe intersecții.
”De ceva timp, aproape o lună, am observat în intersecțiile din Ploiești agățate de stâlpii semafoarelor niște anunturi privind achiziția de mașini: „CUMPAR AUTO ORICE TIP INCLUSIV GAMA DE LUX 0762.xxx.xxx”‘. Am tot așteptat ca cei abilitați să ia măsurile necesare, dar se pare că nu sunt văzute. Asta deși sunt poziționate în intersecții principale ale orașului și este imposibil ca un echipaj de la IPJ Prahova sau de la Poliția Locală să nu le fi văzut” este mesajul cititorului.
Citește și Șoferii din Ploiești, somați de Poliția Locală pentru parcare
Potrivit art.27 alin.5 din OUG nr.43 / 1997 privind regimul drumurilor, „este interzisă amplasarea pe drumurile publice, pe lucrările aferente acestora sau în zona drumului a oricăror panouri, inscripții, pancarte, gravuri, afișe sau alte mijloace de publicitate sau reclamă, fără acordul prealabil și autorizația de amplasare și/sau de acces la zona drumului public, emise de administratorul drumului respectiv”
Legislația în vigoare stabilește și faptul că o astfel de practică se sancționează cu ”amendă de la 2.000 la 6.000 de lei, aplicată persoanei fizice sau juridice”.
Reamintim că Observatorul Prahovean a mai publicat acum doi ani un articol pe această temă AICI


Cititorul anonim si indignat 😤(era sa zic tovarasul indignat, cum se semnau anonimele pe vremea lui Ceasca, de catre cei care reclamau la comitetul orasenesc ca pisica celui de la parter miauna noaptea) a fost cumva plecat ani multi din tara si a revenit in Romania „acum aproape o luna” ???🚀
Afise, biletele, flyere, lipite cu pap, cu scotch, cu autoadeziv, toate sunt pe aproape fiecare stalp, dintotdeauna, de zeci de ani.
Iar politia comunitara nu e in stare sa se ocupe pe strada de agresiuni, de depuneri de deseuri cu caruta, de devastari si credeti ca se va ocupa vreodata de biletele lipite pe stalp ???😂😂😂😂😂😂😂😂
Raportat la problemele grave pe care nu le rezolva Politia Locala Ploiesti, platita degeaba din banii ploiestenilor, parerea mea este ca acesta e un subiect banal, lansat de un cetatean care se plictiseste pe acasa si preluat de un redactor in criza temporara de subiecte.
Daca fiecare ar monta astfel de anunturi unde doreste pe domeniul public, cum ar arata orasul? Intreb si eu pentru un cetatean plictisit
Nu cumva „Cetateanul Neumil” este tocmai cel care pune acele anunturi cu cumpararea auto? Prea sustine cauza. Intreb pentru un prieten plictisit.
Nuuuuu….
Cetateanul Neumil doar citeste biletelele, cand asteapta autobuzul, sau la semafor.🤓
Nu am contestat niciodata ca afisele lipite pe stalpi, masini si geamuri sunt fapte ilegale si trebuie sanctionate ca atare.✋
Dar mi se pare complet exagerat sa amplifici gravitatea acestor fapte si sa soliciti Politiei Locale actiuni ample, sistematice si consumatoare de resurse umane si materiale in acest sens, in conditiile in care exista zilnic alte fapte chiar grave, care ATENTEAZA MAJOR LA SIGURANTA SI SANATATEA PLOIESTEANULUI, respectiv scandaluri zilnice pe strazi, agresiuni stradale asupra femeilor, copiilor, batranilor, furturi din buzunare in autobuze si magazine, parcari ilegale de masini, care blocheaza treceri de pietoni, linii de tramvai, spatii de trecere pe trotuare, etc., deversari de gramezi de deseuri pe spatiul public, vandalizari de mobilier stradal si pot continua inca 100 de randuri cu exemple de fapte grave si foarte grave.😱😱😱
La toate aceste agresiuni zilnice, POLITIA LOCALA PLOIESTI este cvasi-inexistenta !!!!👻👻👻
Nu veti gasi nicaieri in ce am scris, ca eu as fi contestat sanctionarea celor care lipesc biletele pe stalpi, ziduri, etc. Foarte bine, sa fie sanctionati si nu cu 100 de lei.
Raportat la considerentele mele de mai sus, mi-am exprimat doar surprinderea ca cineva este atat de indignat abia acum de o neregula, desi ea a existat incontinuu inca de pe vremea lui Ceausescu si solicita interventia urgenta a unui organism care nu este in stare sa gestioneze nici macar problemele urgente majore ale orasului.
Aceasta este opinia mea, care poate fi buna sau gresita.💇♂️