- Publicitate -

Vrei să fii consultat de un anumit medic la stat? Va trebui să plătești o taxă pentru un astfel de serviciu

Ministerul Sănătății vrea ca pacienții care doresc să primească serviciile medicale de la un anumit medic să plătească o taxă, numită coplată. Este vorba despre pacienții care au asigurare de sănătate.

Noua taxă va fi introdusă mai întâi sub forma unui program pilot.

- Publicitate -

Citește și: Spitalul de Pediatrie din Ploiești, plin de copii cu viroze respiratorii. „Cât de curând vom fi nevoiți să punem câte doi în pat”

Strategia vizează pilotarea furnizării anumitor servicii ambulatorii cu posibilitatea alegerii profesionistului care oferă serviciile de sănătate solicitate, în baza unei coplăți reglementate legal și suportate de beneficiar și a posibilității programării transparente a serviciului respectiv în sistemul electronic de programări”, se precizează în proiectul strategiei naționale de sănătate pentru perioada 2023-2030, pus în dezbatere publică pe site-ul Ministerului Sănătății.

- Publicitate -

UPDATE Reacția Ministrului Sănătății, Alexandru Rafila

”Nu e vorba de o taxă suplimentară sau de o taxare dublă a pacienților. E vorba doar de un proiect-pilot propus în această strategie, care trebuie să se desfășoare între 2026-2028. Strategia e supusă dezbaterii publice, dacă guvernul nu consideră oportun acest proiect-pilot, poate să dispară”, a susținut Rafila astăzi în cadrul unei conferințe de presă.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -