- Publicitate -

România, pe locul trei în Europa la cei mai mulți pompieri recrutați. La Boldești Școliți sunt școliți anual 300 de salvatori

România ocupă locul trei în Europa la numărul de pompieri recrutați. Sunt peste 350.000 de pompieri profesionişti la nivelul UE.

În 2021, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a scos la concurs peste 1.500 de posturi, în toată ţara. Acum, servanţii, care au trecut deja de perioada de formare, au început să meargă la intervenţii.

- Publicitate -

Perioada de pregătire pentru un servant este a fost redusă în ultimii ani la trei luni. Pe lângă salvarea celor aflaţi în pericol, pompierii începători au învăţat şi să aibă grijă unul de celălalt, în misiune.

Citește și: Povestea pompierului ucrainean care visează să se întoarcă acasă. Cum a scăpat de ocupanții ruși

Pentru a acoperi deficitul de personal, anul acesta, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a scos la concurs alte 1.800 de posturi.

- Publicitate -

O parte din tinerii pompieri români sunt școliți la noi, în Prahova. La Boldești Scăeni, funcționează Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu”, care a scos la concurs anul acesta, în perioada Martie-Mai, 300 de locuri noi, dintre care 275 pentru subofițeri și 23 pentru maiștri militari auto.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Cum s-a transformat pârâul Dâmbu în ”Delta” din Ploiești 

Ploile căzute în ultimele săptămâni au schimbat radical peisajul...

De ce sunt atât de mulți pescăruși în Ploiești. Sunt un pericol? Explicațiile unui biolog

Pescărușii au devenit, în ultimii ani, o prezență obișnuită...

La o lună după lucrările Hidro Prahova, problema apei murdare din Șirna pare rezolvată

La robinetele localnicilor din comuna prahoveană Șirna curge în...

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -