- Publicitate -

Opțiune nouă la Facebook. Toate conversaţiile de pe Messenger vor fi criptate

Meta testează criptarea pentru serviciul Messenger şi plănuieşte să lanseze această facilitate pentru toţi utilizatorii în cursul anului viitor. Nici măcar compania Meta nu va putea vedea discuţiile criptate prin tehnologia E2EE.

Messenger, a doua aplicaţie de chat deţinută de Meta, după WhatsApp, va avea de anul viitor opţiunea criptării conversaţiilor.

- Publicitate -

Opțiunea de a cripta mesajele nu poate fi folosită decât punctual, la comanda utilizatorului, pentru anumite conversaţii.

Citește și: Constanța ”se înfrățește” cu Ploieștiul. Rămâne fără apă caldă…

Doar un mic număr de utilizatorii va avea discuţiile de pe Messenger criptate. Asta pentru că, în această formă, doar cei cu adevărat preocupaţi de propria intimitate activează această facilitate.

- Publicitate -

Criptarea conversației va fi disponibilă pentru toţi utilizatorii serviciului, adică exact așa cum este cazul la WhatsApp.

Citește și: Idei de weekend: Trovanții Buzăului într-o excursie de jumătate de zi

Tehnologia E2EE face ca discuţiile să nu poată fi văzute de nimeni, în afara utilizatorilor. Nici măcar Meta nu va putea să vadă discuţiile criptate astfel. În plus, compania spune că va cripta şi backup-urile făcute în cloud, care conţin istoricul convorbirilor purtate de utilizatorii aplicaţiei Messenger.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -