Răzvan Lungu, directorul SC Hale și Piețe susține că imobilul nu era dotat cu senzori de fum, motiv pentru care incendiul izbucnit astăzi nu a putut fi prevenit. Focul, din spusele acestuia, s-a declanșat din cauza unei instalații electrice, aparținând unui comerciant.
Incendiul de la Halele Centrale s-a manifestat prin foc mocnit, pe o suprafață de 100 mp.
La fața locului au intervenit șase echipaje de stingere, o mașină de descarcerare, o autoscară și o ambulanță. Doi angajați, paznici ai clădirii, s-au intoxicat cu fum și au avut nevoie de îngrijiri medicale.
Citește și: Din primele informații, clădirea Halelor Centrale nu avea autorizație de securitate la incendiu
Contactat de observatorulph.ro, directorul SC Hale și Piețe a declarat următoarele:
„Clădirea este asigurată. Nu are senzori de fum. Există imagini cu incendiul, iar focul a izbucnit de la instalația electrică a unui comerciant. Nu este vorba de instalația electrică a clădirii. Incendiul a fost localizat cu rapiditate, daunele fiind limitate considerabil, fiind afectate patru standuri”.
Citește și: O cameră video a surprins momentul când izbucnește incendiul de la Halele Centrale. De la ce a pornit focul
Potrivit spuselor lui Răzvan Lungu,
„a fost reluată alimentarea cu energie electrică pe anumite zone, cum ar fi zona de pescărie și pentru celelalte spații, fiind izolată zona afectată de incendiu”.
