Mai multe societăți comerciale și persoane fizice autorizate care își desfășoară activitatea pe platoul Halelor Centrale din Ploiești au descoperit recent că, deși au achitat taxele pentru tarabe, nu figurează ca plătitori. Oamenii susțin că ar fi dat banii unei angajate de la SC Hale și Piețe, însă nu au primit chitanțe. Acum, conducerea Hale și Piețe a demarat o anchetă internă, pentru aflarea adevărului.
Totul ar fi ieșit la iveală după ce conducerea SC Hale și Piețe a realizat o analiză care viza încasările pe primul semestru al acestui an. În urma analizei s-a descoperit că aproximativ 60 de societăți și de persoane fizice autorizate nu au facturate taxele pentru închirierea tarabelor. „Noi am transmis prin angajații noștri facturile către aceste societăți și persoane fizice autorizate, moment în care au apărut comercianți care au susținut că au plătit taxele către casiera societății, însă nu au putut face dovada, prin chitanțe, pentru acest lucru. Am demarat o anchetă internă la nivelul societății, însă așteptăm ca angajata să se întoarcă la serviciu, în prezent aceasta fiind în concediu medical”, a declarat pentru observatorulph.ro Emanuel Ilie, directorul SC Hale și Piețe. Situația ar viza încasări din perioada martie –mai, fiind semnalate câteva cazuri și în luna iunie.

