
Pe zi ce trece, Ploieștiul se transformă într-o adevărată sursă de inspirație pentru artiștii pasioniați de studiul…urâtului. Dacă de invazia gunoaielor ne putem plânge de câteva luni încoace, despre imaginea dezolantă a unei urbe află într-o continuă degradare avem o poveste cu ceva vechime.
Un ploieștean a luat orașul la pas și a imortalizat, pe parcursul mai multor luni, modul în care indiferența autorităților de acum, dar și din trecut, își spune cuvântul. În cazul multor clădiri, pasaje pietonale, trepte, mansarde etc. avem de-a face cu un tablou sinistru, unde timpul, intemperiile, omul, în unele cazuri, dar și lipsa unor lucrări de reabilitare au contribuit, deopotrivă.
Pornind de la Gara de Sud avem parte de o primire în oraș total neprietenoasă. Fațada vechii clădiri prezintă semne vizibile de deteriorare. Porțiuni din construcție sunt crăpate, căzute, pe alocuri, fațada a început și ea să se scorojească.
Având pretenția ca în centrul orașului să găsim o cu totul altă imagine, ne lovim ne una care…doare și care trezește un sentiment de dezgust față de niște aleși preocupați doar de orgoliile personale. Și nu vorbim doar despre cei prezenți. Unele dintre aceste probleme au fost moștenite și, cu siguranță, vor fi date și mai departe celor care vor veni.
Ce găsim în centru? O tură de jurul-împrejurul Casei Sindicatelor și a fostelor Galerii Comerciale i-a fost suficientă tânărului Mihai Teoalida pentru a-și face un album consistent cu spărturile din arhitectura urbană. Treptele din zona amintită sunt un real pericol, porțiuni din zidurile scărilor sunt de multă vreme la pământ.
Notă discordantă de la această imagine n-a făcut nici numele orașului scris în dreptul noului sediu al Primăriei Ploiești…
Sursa foto: facebook Teoalida Mihai
![]()
