Într-o conferință de prsă, transmisă live-text de observatorulph.ro, primarul interimar al Ploieștiului, Iulian Teodorescu, a declarat că s-a renunțat definitiv la relocarea spitalului de pediatrie în sediul sponsorizat de OMV Petrom.
Teodorescu a declarat că a propus conducerii OMV Petrom schimbarea destinției clădirii de birouri unde trebuia emanajat, până la 30 septembrie, un spital de copii. "Vineri am trimis un memoriu celor de la OMV prin care solicităm schimbarea destinației imobilului din spital de pediatrie în sedii pentru direcții de asistență socială și cultură din Primăria Ploiești, cum ar fi Administrația Serviciilor Sociale Comunitare. Așteptăm răspunsul lor pentru a lua o decizie. În cazul în care vom fi refuzați există două opțiuni: rezilierea contractului sau cumpărarea imobilului, conform clauzei din contractul de sponsorizare", a declarat Teodorescu.
Acesta a precizat că spitalul de pediatrie va rămâne în actualul sediu și că, în cel mai bun caz, într-o aripă a maternității ar putea fi amenajată o secție exterioară acestuia.
