În vârstă de 21 de ani, tânărul condamnat la moarte pentru trafic de droguri în Malaezia, Ionuț Alexandru Gologan (foto: Facebook), este din comuna prahoveană Telega. Primarul localității spune că acesta a fost un băiat bun, care nu a avut probleme la învățătură, dar că, din nefericire, „nu a avut de la cine primi sfaturi”.
Tânărul lucra ca şofer cu jumătate de normă în Germania însă a fost suspectat și ulterior condamnat la pedeapsa capitală pe motiv că ar fi făcut trafic cu droguri. Acesta ar fi fost prins pe aeroportul internaţional din Kuala Lumpur, la 26 iunie 2012. Primarul comunei prahovene Telega susține că băiatul nu a făcut niciodată probleme în comunitate. „Era un băiat bun, care învăța bine. A făcut școala aici la Telega. Provenea dintr-o familie dezorganizată. Mama lui a plecat din localitate și băiatul a fost crescut de tată și de bunică, aceasta fiind multă vreme funcționar public. A urmat liceul la Câmpina și după ce a crescut, din cauza problemelor, a plecat să lucreze la o firmă din Germania. Îl cunosc pentru că stătea aproape de casa mea. Anul trecut am aflat că a fost prins cu droguri. Noi am făcut anchetele sociale pentru avocat. Am înțeles că a fost un avocat din oficiu. Astăzi am aflat că a fost condamnat la moarte. V-am spus… Era un băiat cuminte, dar probabil nu a avut cine să-i dea sfaturi bune”, ne-a declarat Gheorghe Ilie, primarul comunei Telega.
