- Publicitate -

Nicușor Dan a chemat partidele parlamentare la consultări după ce Guvernul Veștea a picat. Calendarul întâlnirilor

Președintele României, Nicușor Dan, va avea, marți, 23 iunie, consultări cu liderii partidelor parlamentare, pentru desemnarea unui nou premier. Întâlnirile au loc la Cotroceni, după ce Guvernul Veștea nu a reunit numărul necesar de voturi pentru a fi învestit.

- Publicitate -

După ce Guvernul Veșta a picat luni, 22 iunie, președintele Nicușor Dan a invitat la Palatul Cotroceni președinții și reprezentanții partidelor și formațiunilor politice din Parlament.

Consultările vor avea loc după un anumit program. La ora 13:00 sunt invitați la discuții liderii PSD, iar la 13:30 cei de la AUR. Reprezentanții de la PNL sunt convocați la ora 14:00, în timp ce USR sunt convocați la 14:30, iar la 15:00 sunt așteptați liderii de la UDMR.

- Publicitate -

Programul complet al consultărilor

  • Ora 13:00 – Partidul Social Democrat (PSD);
  • Ora 13:30 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR);
  • Ora 14:00 – Partidul Național Liberal (PNL);
  • Ora 14:30 – Uniunea Salvați România (USR);

 

  • Ora 15:00 – Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR);
  • Ora 15:30 – Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale;
  • Ora 16:00 – Partidul S.O.S. România (SOS);
  • Ora 16:30 – Partidul Oamenilor Tineri (POT);

 

  • Ora 17:00 – Grupul parlamentar Uniți pentru România;
  • Ora 17:30 – Grupul parlamentar PACE – Întâi România;
  • Ora 18:00 – Parlamentarii neafiliați.

Reamintim faptul că ieri, 22 iunie, Guvernul Veștea nu a reunit numărul necesar de voturi pentru a fi învestit. Din totalul de 287 de parlamentari prezenți, doar 212 voturi au fost exprimate. Au fost înregistrate 189 voturi „pentru” și 23 „împotrivă”.

Ai un pont?
Scrie-ne pe WhatsApp la 0785075112.

Trimite pe WhatsApp

1 COMENTARIU

  1. Din ce in ce mai mult, mi se pare ca ND este ca o caprioara aruncata in cusca leilor. Nu stie sa joace jocul, ii este si foarte frica. Bine, alternativa era de neimaginat, dar imi pare ca domnul presedinte nu a facut nimic din ce a promis. S-a ascuns, s-a pitit, si acum face acelasi lucru – pititea dupa declaratii goale si fara sens. A pierdut lupta pentru servicii, pentru Justitie, acum pierde si politicul. E jalnic ce se intampla, o spun cu tristete. Inainte sau imediat dupa alegeri, umbla o vorba plecata „cica” de la niste oameni cu bani si interese in capitala – ne costa 10 mil sa il facem presedinte, dar cand pleaca de la primarie castigam de ordinul sutelor. Nu am vrut sa cred, dar pare ca fix asa este…

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău

Sondaj Observatorul Prahovean

- Publicitate -

Exclusiv

Provocarea Observatorul Prahovean

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -

Știri noi

- Publicitate -
- Publicitate -
- Publicitate -