Contractată în vara anului 2022 cu un termen de execuție de numai șase luni, Străpungerea Laboratorului din Ploiești a ajuns să fie realizată în aproape patru ani. Astăzi, deși circulația este deschisă, imaginile surprinse de Observatorul Prahovean arată o situație greu de explicat pentru o investiție de milioane de lei: lipsesc marcajele care delimitează sensurile de mers, iar sensul giratoriu este acoperit de buruieni care au crescut până aproape de nivelul indicatoarelor rutiere.
Din articol
După aproape 4 ani de lucrări, șoferii circulă fără marcaje
Cea mai surprinzătoare imagine de pe Străpungerea Laboratorului nu este dată de asfaltul nou, ci de ceea ce lipsește.
La luni bune după deschiderea circulației, pe porțiuni importante ale noii artere nu există marcaje longitudinale care să delimiteze sensurile de mers. De asemenea, pista de biciclete prevăzută în proiect nu este marcată.

Practic, după aproape patru ani de șantier și milioane de lei cheltuite, șoferii circulă pe o șosea nouă care încă nu beneficiază de elemente esențiale de semnalizare rutieră.
În imaginile surprinse de reporterii Observatorul Prahovean se observă clar aspectul general al unei lucrări care pare încă neterminată, în ciuda faptului că a fost deschisă circulației.

Singurul lucru care a crescut la timp: buruienile
Dacă termenele contractuale au fost depășite de aproape opt ori, vegetația spontană nu a avut nicio problemă să respecte propriul calendar.
În sensul giratoriu de la capătul Străpungerii Laboratorului, buruienile au crescut până aproape de nivelul indicatoarelor rutiere. Pe alocuri, vegetația este atât de înaltă și de deasă încât autoturismele aflate în sensul giratoriu abia mai pot fi observate printre plante.
Nu este vorba despre gazon, amenajări peisagistice sau plante ornamentale. Imaginile arată o adevărată cultură spontană de buruieni, mărăcini și plante invazive care au ocupat spațiile ce ar fi trebuit să reprezinte cartea de vizită a unei investiții publice.
Contrastul este cu atât mai puternic cu cât vorbim despre o lucrare care a consumat ani de șantier și resurse financiare importante, dar care oferă astăzi imaginea unui spațiu rămas fără întreținere.

Definitoriu pentru Ploiesti. Nu e o noutate ca s-a facut inca un lucru de mantuiala pe o gramada de bani. Cred ca orasul Ploiesti este campion la sifonat…
Obseravtie: pe la minutul 01:18 din video se poate observa in centru -dreapta celebra Ambrosia, dar ce mai conteaza ca aceasta buruiana afecteaza zeci de mii de ploiesteni….Ce mai conteaza ca trecerile intre asfaltul vechi si asfaltul nou au distanta intre ele de 10 cm…Astea sunt pretentii.Dl. primar e ocupat cu balciul de pe bulevard,mereu a declarat ca acest proiect -strada Laboratorului-face parte din „greaua mostenire”…
Potrivit primarului, stratul de uzura inca nu a fost turnat, deci nu avem marcaje din acest punct de vedere. La sfarsitul lunii mai cica inca se astepta ok-ul de la ISC pentru ultima faza a proiectului. Intr-adevar, sa speram ca nu va ramane pentru forever asa, fara strat de uzura, fara marcaje.