Ministerul Dezvoltării a publicat un proiect de lege care prevede reducerea cu 10% a cheltuielilor de personal din administrațiile locale. Măsura ar putea fi aplicată prin disponibilizări, reduceri de sporuri sau alte forme de diminuare a cheltuielilor.
Ministerul Dezvoltării a transmis, marți, că proiectul de lege prevede o scădere cu 10% a cheltuielilor de personal cu 10% în administrația centrală, dar și locală.
Autoritățile locale pot aproba, în 2026, diminuarea cheltuielilor de personal proporțional cu cheltuielile aferente numărului de posturi ocupate ce ar trebui desființate.
Pentru reducerea cheltuielilor de personal cu 10%, administrațiile locale pot lua ca măsuri:
- reducerea numărului de posturi finanțate;
- disponibilizarea de personal;
- reducerea nivelului unor sporuri;
- alte modalități de reducere a cheltuielilor de personal.
Modalitățile și procedura de reducere a cheltuielilor, potrivit proiectului de lege, se realizează cu consultarea organizațiilor sindicale din instituții sau cu consultarea reprezentanților salariaților, după caz.
